Ana Sayfa Ekonomi 10 çalışandan 6’sı iş arıyor! İK, “Evde internet hızınız nedir?” diye soruyor!

10 çalışandan 6’sı iş arıyor! İK, “Evde internet hızınız nedir?” diye soruyor!

2342
pandemide çalışma
Çalışanlar ve İşverenler Araştırması

Türkiye’de her 10 çalışandan 6’sı işinden memnun değil. %85 “aldığım maaşla geçinemiyorum” diyor. İş değiştirme planları yapan çok. İnsan Kaynakları ise mülakatlarda “Evinizde hangi internet sağlayıcısından hizmet alıyorsunuz?”, “İnternet hızınız nedir?” sorularını sormaya başladı.

Evet, pandemi birçok konuda hayatımızı değiştirdi, değiştirmeye de devam ediyor. Bunların başında da iş hayatımız geliyor. Kariyer.net, Curiocity iş birliğiyle HR Pulse araştırma serisi kapsamında “2021’in Nabzı: Beyaz Yaka Çalışan ve İşverenler Neler Bekliyor?” adlı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma kapsamında 4 bin çalışan ve 830 işverenle görüşüldü.

Sonuçlar şöyle:

  • Araştırmaya göre, her 10 çalışandan sadece 4’ü işinden memnun. 6’sı mevcut maaşından mutlu değil ve çalışanların sadece %15’i aldığı maaşla rahatlıkla geçinebildiğini söylüyor. %85 gibi büyük bir oran açıkça geçinemiyorum diyor.
  • Çalışanların yaptıkları işten en büyük beklentisi “tatmin edici bir maaş ve prim sistemi”.
  • Çalışanlar 2021’de maaşlarına en az %24,1 oranında zam yapılmasını hayal etse de ancak %12,4 oranında bir beklentileri var. İşverenler ise ancak %14,2 oranında zam yapmayı planlıyor.
  • Çalışanların %70’i eğer istedikleri maaş artışını alamazsa daha yüksek kazançlı bir çözüm arayışına gireceğini de belirtiyor.  

Bu konudaki çözümlerin başında şunlar geliyor:

%53 Farklı bir sektörde iş ararım

%50 Farklı bir pozisyonda iş ararım

%42 Rakip firmaya gidebilirim

%28 Yurt dışında yaşamayı ve çalışmayı değerlendirebilirim

%26 Yeni bir yetkinlik kazanırım

%21 Freelance ek iş yaparım

%19 Kendi işimi kurar

%16 Türkiye’de yaşayıp yurt dışı bordrosunda çalışmayı değerlendirebilirim.

  • 10 çalışandan 6’sı önümüzdeki 6 ayda iş değişikliği yapabileceğini yeni işten beklentilerinin de sırasıyla tatmin edici maaş ve prim sistemi, yükselme olanağı/kariyer olanakları ve motive edici çalışma ortamı olduğunu ifade ediyorlar.    
  • Şirketlerin %46’sının pandemiden olumsuz etkilendiği, %51’inin kısa çalışma ödeneği aldığı belirtilirken ayrıca sağlık problemleri nedeniyle iş süreçlerinin aksadığını, döviz kurlarındaki artış nedeniyle ekonomik sıkıntı çekildiğini ve çalışanlara ücretsiz izin kullandırmak zorunda kaldıklarının bilgisini verdiler.
%44 yeni eleman alacak!
  • Pandemi sonrası şirketler tarafından çalışanlara verilen yan haklarda artış gösteren kalemler ise şunlar: Özel sağlık sigortası, yemek kartı/yemek çeki, esnek çalışma modeli, servis aracı, evden/uzaktan çalışma sistemi, cep telefonu ve hat desteği, evde internet desteği, sosyal yardım.
  • Peki tüm bunlara rağmen istihdam ne duruma? Pandeminin işlerine olumlu yansıdığını söyleyen %20’lik bir kesim mevcut. İşverenlere, “2021 yılında çalışan sayısını arttırmayı planlıyor musunuz?” diye sorulduğunda %44 gibi büyük bir çoğunluk “Evet” cevabını veriyor. %25 ise yıl içindeki kararlarla ihtiyaca göre alım yapabileceklerini söylüyorlar.  
  • En çok merak edilen konuların başında elbette “2021’de ofislere dönüş olacak mı?” geliyor. İşverenlerin %54’ü tüm çalışanlarının her gün ofise geleceğini belirtirken, %31’i dönüşümlü olarak geleceklerini, %8’i gönüllülük usulüne göre geleceklerini, %7’si de tamamen uzaktan (Home Office) çalışmayı planladıklarını bildirdi. Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal’a göre hibrit model bu yıl daha çok uygulanmaya başlanacak. Büyük şirketlerin kararları diğer şirketleri de bu anlamda etkileyecek.
  • Tamamen uzaktan (Home Office) çalışmayı planlayanların %60’ı ofise dönüş konusunda bir tarih vermezken, %18’i 2021 yılının sonuna kadar bu kararlarına devam edeceklerini belirtti.
Öncelik çalışan…

Fatih Uysal, yeni istihdam planları ve maaş artışına yönelik olumlu açıklamaların bu yıl için umut vadettiğini söylerken ancak çalışanların hayalindeki maaş artışının ve diğer beklentilerin tam olarak gerçekleşmeyeceğini de söylüyor. Curiocity Kurucusu Fulya Durmuş da artık çalışanını önceliklendiren şirketlerin daha çok tanınacağı ve hatırlanacağı görüşünde. Bu anlamda finansal güvence ve iş olanağının devamlılığı çalışanların öncelikli beklentileri arasında.

Uysal, ayrıca, geçtiğimiz bir yıl içinde sadece Mart-Nisan aylarında iş arama faaliyetlerinin diğer dönemlere göre düştüğünün bilgisini verdi. Sağlık açısından endişe duyan çalışanlar bir süre iş aramayı erteledi.   

İşe alım faaliyetlerinde turizm ve seyahat başta olmak üzere hizmet sektöründe negatif bir seyir olduğunu da söyleyen Uysal, bilişim sektöründe ciddi bir artış yaşandığını açıkladı.

Gelelim işin İK boyutuna… Anlaşılan pandemi süreci işe alım yapan İK’nın da tüm stratejisine etki etmiş. Mülakatlarda “Eviniz nerede?”, “Evinizde hangi internet sağlayıcısından hizmet alıyorsunuz?”, “İnternet hızınız nedir?” gibi sorular soruyorlar. Benzeri sorularla üstü kapalı bir şekilde yeni/farklı durumlara adaptasyon durumunu ölçüyorlar.

Kısacası, tüm dünya hiç tahmin etmediği bir süreçten geçiyor. Değişimin rakamsal etkileri hâlâ çok net değil. Ancak şu an eldeki verilerle görünen o ki çalışanlar kendilerine daha çok değer ve garanti veren şirketleri, şirketler de değişime hızlıca ayak uydurabilecek, evden de ofisteki performansı aratmayacak çalışanları tercih ediyorlar.

İletişim: pk@pinarkarahan.com

Instagram: karahan.pinar