Ana Sayfa Kitap 219 yıllık Selimiye Hamamı kütüphane oldu!

219 yıllık Selimiye Hamamı kütüphane oldu!

Selimiye Hamamı
Selimiye Hamamı kütüphane oldu

Üsküdar Belediyesi, 3’üncü Selim tarafından 1802 yılında yaptırılan tarihi Selimiye Hamamı’nı 3 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından Nevmekân Selimiye olarak hizmete sundu.

Üsküdar Belediyesi, 219 yıllık tarihi Selimiye Hamamı’nı restore ederek Nevmekân Selimiye’ye dönüştürdü. Restorasyon sırasında hamam bölümündeki sonradan çimento esaslı sıva ile kaplanan taş yüzeyler tekrar gün yüzüne çıkarıldı. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk ziyaretçisi olduğu Nevmekân Selimiye, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katılımıyla düzenlenen açılış töreniyle halkın hizmetine sunuldu.

Çalışmalar 3 yıl sürdü

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “3 yıl süren hummalı bir çalışmanın ardından dünyada bir ilki gerçekleştirerek tarihi Selimiye Hamamı’nı Nevmekân Selimiye’ye dönüştürmeyi başardık. Dünyada tarihi bir hamamın aslına uygun bir şekilde restore edilerek kütüphaneye dönüştürüldüğü başka bir konsept yapı bulunmuyor. Merkezimiz sahip olduğu bu konseptle Türkiye’de ve dünyada bir ilk olarak gösteriliyor” diye konuştu.

300 kişi ağırlama kapasitesi

2000 metrekare kapalı, 180 metrekare açık alana ve 300 kişi ağırlama kapasitesine sahip Nevmekân Selimiye, misafirlerine tarihi dokunun büyüleyici ortamında kitap okuyup, araştırma yapabilme imkânı sunuyor. Türk ve dünya edebiyatı çocuk kitaplarından felsefe ve tarih kitaplarına; kişisel gelişim, sosyal bilimler ve hukuk kitaplarından ilahiyat ve tıp gibi alanlardaki kaynaklara kadar 25.000’i dijital olmak üzere 45.000 kitap kapasitesi ile İstanbul’un yeni kültür durağı olacak.