Ana Sayfa Ekonomi Ayşe Tümen Arpacı: Hayra Alamet Bitkili İşler Dükkanı’nda şifalı tabiattan aldığım ilhamla...

Ayşe Tümen Arpacı: Hayra Alamet Bitkili İşler Dükkanı’nda şifalı tabiattan aldığım ilhamla ilerliyorum!

ayşe arpacı

Kurumsal bir firmada mikrobiyoloji laborantı olarak çalışırken bitkilerin şifasını yaşadığı bir olay ile yakından keşfeden Ayşe Tümen Arpacı, işini bırakıp bitkilerin şifası üzerine eğitimlere katıldı. Yetmedi, Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksek Okulu’nda Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü’nü okudu ve bir yıl önce Edremit’te Hayra Alamet Bitkili İşler Dükkanı’nda ürünlerini satışa sunmaya başladı. Hiçbir aşamada hayvan deneyi yapmadığını ve en az atıkla süreci yönetmeye özen gösterdiğini anlatan Arpacı, “Hammaddelerin büyük bir kısmını yerli ve küçük üreticiden temin ediyor, yerli üretime her açıdan destek olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kazdağları’nın şifalı tabiatından aldığım ilhamla ve doğaya saygıyla ilerliyorum” diyor.

Hayra Alamet Bitkili İşler Dükkanı hikâyesini sizden dinleyelim. Nasıl kuruldu?

Bitkilerle olan hikâyem 2016 senesinde kurumsal bir firmada mikrobiyoloji laborantı olarak çalışırken ailemden birinin acil olması gereken bir ameliyat sonrası izlerine iyi gelmesi için doğasında vakit geçirmeyi sevdiğim topraklardan yani Kuzey Ege’den bir merhem almamla başladı. ‘El yapımı bir merhem insana ne kadar iyi gelebilir ki?’ diye düşünürken bitkilerin şifası devaya dönüştü ve bunlar benim yeni hayatımın ilk basamakları oldu. Bu ameliyattan kısa süre sonra laborantlık mesleğimi bıraktım ve bitkilerin şifası üzerine araştırmalar yapmaya başladım.

Ve uzun bir eğitim dönemi başlamış bildiğimiz kadarıyla…

Evet. Çocukluğumdan beri kokulara alerjim olduğunu sanan ben aslında sentetik kokulara, parfümlere, deterjanlara alerjim olduğunu keşfettim. Bitkilerin gerçek öz yağı olan uçucu yağları rahatlıkla koklayabiliyor ve onlarla çalışabiliyordum. Yeni keşfettiğim bu bilgi beni çıktığım yolculukta daha da heyecanlandırdı ve konuyla ilgili çeşitli eğitimlere katılmak için farklı şehirlere yolculuklar yaptım. İlk eğitimimi Eskişehir’den İzmir’e giderek aldım ve öğrendiğim bilgileri deneyimlemek için küçük deneme üretimleri yapmaya başladım. Tüm bunlar olurken bir kızım oldu. Piyasadaki kimyasal bebek ürünlerine alternatif olarak kendi ürettiğim bitkisel merhemleri kullanmaya başladım. Bir yandan onunla ilgilenip bir yandan da çalışmalarıma devam ettim ve şehir dışı eğitimlerime yanımda kızımla gitmeye başladım. Bu eğitimlerden biri de Tıbbi Ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği üzerineydi. Verimli arazilerimizi işlemek ve kaliteli hammaddeye ulaşmak isteyen birçok kursiyeri görünce bu kıymetli hammaddeleri üretenlerden alıp son ürüne, doğal kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine dönüştürmeye karar verdim. Birkaç zaman sonra uluslararası bir derneğin Aromaterapist eğitimini tamamladım ve aromaterapi alanında da araştırmalar yapmaya başladım. Edindiğim her yeni bilgi beni bir sonraki adıma götürdü ve 32 yaşımda üçüncü üniversitemi okumak için sınava girdim ve Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksek Okulu’nda Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü’nü kazandım.

Ürünlerinizi ne zaman satışa sunmaya başladınız?

Üniversiteyi kazanmamla beraber Eskişehir’den Edremit’e taşındık ve ben artık yılların birikimini bir girişime dönüştürmeye karar verdim. 2021 yılının Ocak ayında Edremit’te Hayra Alamet Bitkili İşler Dükkanı adında bir üretim ve satış yerini hayata geçirerek Doğal Kozmetik, Kişisel Bakım ve Aromaterapi alanında ürünlerimi piyasaya sunmaya başladım.

Sağlık bakanlığı mevzuatına uygun bir üretim yeri açabilmek, kendi ürünlerimi tüm yasal prosedürlere uygun üretebilmek harika bir his ve bu hissin katlanarak, iyilikle ve başarı ile çoğalması için çalışmalarıma devam ediyorum. Önceki mesleğim olan laborantlık sayesinde üretim ve laboratuvar aşamalarını rahatlıkla koordine edebiliyorum.

Sizin ürünlerinizin piyasadaki birçok benzeri ürüne kıyasla farkı nedir?

Hayra Alamet Bitkili İşler Dükkanı piyasadaki sentetik hammaddelerle üretilmiş, çoğu petrol türevi içeriklerden oluşan, ithalat esnasında karbon ayak izi yüksek olan, çevreye, hayvana ve insana uzun vadede zararı dokunan ürünlere alternatif olarak üretiliyor. Bitkilerin şifasından maksimum düzeyde ve her alanda faydalanmaya çalışarak bu fayda sonucu çıkan reçeteleri de laboratuvarımızda ürüne dönüştürüyoruz.

Kaç çeşit ürününüz var?

Doğal kozmetik kategorisinde 10 ürünle çıktığım bu şifalı hikâyede öncelikle kendi günlük gereksinimlerim yeni ürünlerin yolunu açıyor. Kozmetik kategorisinde kullanıcıyla buluşacak yeni ürünler yakında raflarda yerini alacak. Bu arada aromaterapiden faydalanabileceğimiz farklı ürünler de geliştiriyorum. Doğal mumlar ve mekan spreyleri bunlardan bir kaçı. Ruh, beden ve zihin bütünlüğüne önem veren Hayra Alamet Bitkili İşler Dükkanı bir bitkinin hem cilde hem ruha hem mekana sağladığı faydalar üzerinde çalışıyor. Mesela Adaçayı’nın harika bir akne karşıtı ve sıkılaştırıcı olmasının yanında mekanların havasını temizleyen ve enerjetik alanda arınma sağlayan bir bitki olması beni cezbediyor ve her alanda bunları kullanmaya gayret ediyorum.

Biliyorsunuz kozmetikte hayvan deneylerinin tamamen kaldırılması en büyük dileklerimizden biri. Siz de bu konuda oldukça hassassınız…

Üretim proseslerimin hiçbir aşamasında hayvan deneyi yapmıyor ve en az atıkla sürecimi yönetmeye özen gösteriyorum. Hammaddelerin büyük bir kısmını yerli ve küçük üreticiden temin ediyor ve yerli üretime her açıdan destek olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kazdağları’nın şifalı tabiatından aldığım ilhamla ve doğaya saygıyla ilerliyorum.

Nasıl ve nereden satın alabiliriz peki bu ürünleri?

Ürünlerimi Edremit’te bulunan satış mağazamdan, markama ait internet sitesi ve sosyal medya kanallarından satışa sunuyorum. Markamın farklı pazar yerlerinde de yer edinmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Satışa sunulan son ürünü plastik ambalaj kullanmadan, doğada çözünebilen kağıt ambalajlarda paketleyerek kullanıcıya sunuyorum. Doğa’dan ilham alınarak yapılan bir işin her aşamasında doğaya zarar vermeden yürüyebilmek gayretindeyim.

Web sitesi: https://www.hayraalametdukkan.com/

Instagram: hayraalametdukkan