Ana Sayfa Kültür Sanat Bent Hamer, 41. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı oldu

Bent Hamer, 41. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı oldu

iksv

41. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma jüri başkanlığını yönetmen, senarist ve yapımcı Bent Hamer üstlenecek. Jürinin diğer üyeleri yönetmen Radu Muntean, yapımcı Marie-Ange Luciani, yönetmen Ali Asgari ve Venedik Günleri sanat direktörü Gaia Furre oldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 8-19 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 41. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Uluslararası Yarışma jüri başkanı “Mutfak Hikâyeleri” ve “ Yumurtalar” filmlerinin yönetmeni senarist ve yapımcı Bent Hamer oldu. Jüride Hamer’a yönetmen Radu Muntean, yapımcı Marie-Ange Luciani, yönetmen Ali Asgari ve Venedik Günleri sanat direktörü Gaia Furre eşlik edecek

Uluslararası Yarışma bölümünde festivalin büyük ödülü Altın Lale için, “sinemaya yeni bakışlar” temasını izleyen filmler yarışacak.

İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde filmler, festivalin büyük ödülü Altın Lale için yarışıyor.

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali’nin kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından para ödülüyle destekleniyor. Altın Lale’nin sahibi olacak filmin yönetmenine 10 bin euro, filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya 100 bin TL, Jüri Özel Ödülü’nü kazanacak filmin yönetmenine ise 5 bin euro verilecek.

Bent Hamer

1956’da Norveç’in Sandefjord kentinde doğdu. Yönetmen, senarist, yapımcı ve BulBul film yapım şirketinin kurucusudur. Oslo Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördükten sonra kaptan olarak çalıştı; Stockholm Üniversitesi’nde Edebiyat ve Film Teorisi öğrenimi gördü, Stockholms Filmskola’da sinemacılık eğitimi aldı. Yönettiği filmler arasında tümü Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan O’Horten, Factotum, Kitchen Stories / Mutfak Hikâyeleri ve Eggs / Yumurtalar sayılabilir. 1001 Grams / 1001 Gram, O’Horten ve Kitchen Stories / Mutfak Hikâyeleri Norveç’in Oscar adayı oldular. Tokyo, San Sebastian, Sundance Institute, Sundance, Karlovy Vary film festivallerinde jüri üyeliği yaptı. Bu yıl programda da yer alan son filmi The Middle Man / Aracı pandemi yüzünden ertelenerek 2022’de prömiyer yapabildi. 2013’te Norveç Amanda Onur Ödülü’ne layık görüldü.