Ana Sayfa Gündem Birçok ilde eylemler sürüyor!

Birçok ilde eylemler sürüyor!

1309
istanbul sözleşmesi

Türkiye, dün gece saatlerinde “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni feshetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararda “Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Yurdun dört bir yanında eylemler sürüyor

Karar açıklandığı andan itibaren büyük tepki ile karşılandı ve milyonlarca kişi sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili paylaşımda bulundu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu/Kadın Meclisleri’nin “Kararı geri çek sözleşmeyi uygula” çağrısı üzerine çok sayıda kadın, Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda bir araya gelerek kararı protesto etmeye başladı. Öldürülen kadınların isimleri tek tek anons edilirken kadınlar “Burdayız” diyerek cevap verdi.

İzmir Barosu ve kadın sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlenen eylemde kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’ mesajı verdi. Manisa, Muğla, Bursa ve Eskişehir’de de benzer görüntüler yaşandı.


Oktay: “Başkalarını taklit etmeye gerek yoktur”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medya hesabından, “Türk kadınının toplum içindeki itibar ve saygınlığını layık olduğu seviyelere çıkartmak adına verdiğimiz samimi mücadeleyi, geleneksel toplumsal dokumuzu da muhafaza ederek daha ileri noktalara taşımak azmindeyiz. Bu yüce gaye için de çareyi dışarılarda aramaya, başkalarını taklit etmeye gerek yoktur. Çözüm bizatihi gelenek ve göreneklerimizde, özümüzde mevcuttur” açıklamasını yaptı.


Altun: “Verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da  “Dünden bugüne Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kadınların toplumsal, ekonomik, siyasi ve kültürel hayata daha fazla katılmaları için verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz. Kadınlar, hayatın nesnesi değil öznesidir! Her zaman ‘Güçlü Kadın Güçlü Türkiye’ diyeceğiz” dedi.

Selçuk: “Aslolan ilkelerdir”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadın haklarının teminatının anayasa başta olmak üzere iç mevzuattaki düzenlemeler olduğunu belirterek, “Kadına yönelik şiddet her şeyden önce bir insanlık suçudur ve bu suçla mücadele bir insan hakları meselesidir. Aslolan ilkelerdir. Bu doğrultuda şiddetle mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de yarın da ‘sıfır tolerans’ ilkesi ile kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Gül: “Bizim için insan hakları mücadelesidir”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: “Mağdurlar hakkında adli süreçteki koruma halkasını her geçen gün daha da güçlendiriyoruz. Bizim için kadına yönelik şiddetle mücadele, bir insan hakları mücadelesidir. Bu anlayışla tüm kurumlarımızla birlikte insanımızın onurunu, aileyi ve toplumsal dokumuzu korumaya kararlılıkla devam ediyoruz.”

Kılıçdaroğlu: “Bütün kadınların hakkına, hukukuna sahip çıkacağım”

Bir devletin gece yarısı kararnameleri ile yönetilemeyeceğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “42 milyon kadının hakkı, hukuku, onların ellerinden alınamaz” görüşünü aktardı. Bütün kadınlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Haklarınıza, hukukunuza sahip çıkınız. Sizin hayatınızı cehenneme döndürenlerin kimler olduğunu iyi öğreniniz. Çocuklarınızın, kız çocuklarınızın hakkına, hukukuna sahip çıkınız. Ben söz veriyorum, her zaman, her yerde, her ortamda bütün kadınların hakkına, hukukuna sahip çıkacağım. Adalet neredeyse orayı arayacağım. Adaletten yana olacağım. Sizden yana olacağım. Sizin hakkınızdan, hukukunuzdan yana olacağım. Sizin hakkınızı, hukukunuzu her yerde, her platformda sonuna kadar savunacağım, söz veriyorum.”