Ana Sayfa Sağlıklı Yaşam Mozart’tan Freud’a… Dâhiler ve Uyku Metotları!

Mozart’tan Freud’a… Dâhiler ve Uyku Metotları!

318
dahiler ve uykuları

Kimileri uyumak için yaşar, kimileri yaşamak için uyur… Tüm hayatımızın ve bir günümüzün yaklaşık 3/1’ini kapsayan uyumak eylemi bir ihtiyaçtır. Uyumak bazılarımıza göre verimsiz ve vakit kaybı olsa da hiç uyumamak hiçbir zaman bir seçenek olamaz.

Uzmanlar insanların günde ortalama 7-8 saat uyuması gerektiğini ve gece uykusunu alamadığı takdirde kendilerini yorgun, keyifsiz ve verimsiz hissedeceklerini belirtiyorlar. Fakat farklı uyuma metotlarını uygulayarak hepimizin adını başarılarıyla duyduğumuz birçok dâhi isim var.

Leonardo Da Vinci

Uyku metotları arasında uygulaması en zor olan ‘süper adam’ metodu ile gün içerisinde 20’şer dakikalık kısa şekerlemeler yaparmış. Toplamda günde 2 veya 4 saat uyuyarak ömründe 20 yıl kazandığı söylenir.

Tesla

Günde 2’şer saatlik uyku uyuyarak hayatına devam edebilse de sağlık sorunları sebebiyle 25 yaşından sonra bu durumu toparlamak zorunda kalmış.

Mozart

Mozart’ın günde 5 saat uyuyarak, uykudan önce ve uykudan hemen sonra besteleri üzerinde çalışan bir dâhi olduğu söylenir.

Thomas Edison

Uykuyu zaman kaybı olarak gören Edison da gün içerisinde yaptığı kısa şekerlemeler ile bu ihtiyacını karşılıyormuş.

Freud

Freud ise uyku ve rüyalar ile ilgili yaptığı deneylerden dolayı günde 6 saat uyuyormuş. Aslında bu uyumayı da çalışmaları için verimli hale getirmiş diyebiliriz.

Salvador Dali ve Albert Einstein

Salvador Dali ve Albert Einstein’ın ortak bir özelliği varmış. Her ikisi de micro-nap diye adlandırılan çok kısa süreli uykulara dalıyormuş. Bir sandalyeye oturuyor ve ellerine ağır bir anahtarlık alıyorlarmış. Ellerinin altına, yere bir tabak gibi ses çıkartabilecek bir şey bırakıyorlarmış ve anahtarlar ellerindeyken uykuya dalıyorlarmış. Haliyle derin uykuya geçtiklerinde anahtarlık ellerinden kayıp yere düşüyor ve gürültü ile uyanıyorlar.

Günümüzde ise başarılı olarak nitelendirilen Elon Musk günde 6 saat, Mark Zuckenberg günde 5 saat uyuduklarını açıklamışlar.

Uyuma alışkanlığı değiştirilebilir olsa da bunun için büyük bir motivasyona ihtiyacımız olduğu bir gerçek.

Uyku Metotları olarak bilinen ve uygulanan bazı metotları aşağıda bulabilirsiniz fakat herkesin kendine özgü bir uyku düzeni oluşturması veya uygulaması da mümkün.

Aralıklı Uyku (Polifazik Uyku) Metodu: Toplam 7 saat olan ve 3.5 saatlik iki bölümden oluşan bir uyku metodu. İki bölümün arasında 3 saatlik bir zaman farkı olmalı.

Siesta Metodu: Toplamda 6.5 saat olan 5 saatlik bir gece uykusu ve 1.5 saatlik kısa bir öğleden sonra uykusu metodu.

Everyman Metodu: Toplamda 5 – 5.5 saatlik bir uyku metodu. 4.5 saatlik uzun bir uyku ve 20’şer dakikalık 2 kısa şekerlemeden oluşuyor.

Çift Merkezli Uyku Metodu: Toplamda 5 – 5.5 saatlik bir uyku metodu. 3 saat 20 dakikalık uzun bir uyku, 1 saat 40 dakikalık 2. merkez denilen ikinci bir uyku ve gün içinde 20 dakika kestirme şeklinde uygulanan bir metot olarak biliniyor.

3 Merkezli Uyku Metodu: Gün içerisinde 1.5 saatlik 3 bölümden oluşan toplam 4.5 saat olan uyku yöntemi.

Uberman (Süper Adam) Metodu: Uygulaması en zor olan Da Vinci’nin uygulayabildiği söylenen uyku metodu. Gün içerisinde 20’şer dakikalık 6 bölümden ve toplam sadece 2 saat uyunan uyku metodu.

Pandemi ile birlikte evde uyku düzeni bozulan veya daha fazla günde kalmaya çalışanlar için denenebilecek yöntemler olsa da insan hayatına sağlıklı devam edebilmesi için kaliteli bir uyku şart.