Ana Sayfa Dostlarımız Doç. Dr. Klont: Hayvandan virüs yayılmasına dair hiçbir kanıt yok!

Doç. Dr. Klont: Hayvandan virüs yayılmasına dair hiçbir kanıt yok!

262
evcil hayvan

COVID-19’un yayılmaya başladığı ilk günden beri en çok merak edilen konulardan biri de evcil hayvanlarımızın da hasta olup olmayacağı ve insanlara geçme durumu. Koronavirüslerin geniş bir virüs ailesi olduğunu belirten Doç. Dr. Esra Kurt Klont, “Bazı koronavirüsler insanlarda soğuk algınlığı benzeri hastalıklara neden olurken, bazı türleri sığır, deve ve yarasa gibi belirli hayvan türlerinde başka şekillerde hastalığa neden olur. Ancak, COVID-19’a neden olan virüs de dahil olmak üzere virüslerin insanlara evcil hayvanların derisinden veya tüylerinden yayılabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur” diyor.

İnsanlara kendi evcil hayvanlarından veya diğer hayvanlardan COVID-19 geçer mi?

Bugüne kadar ki mevcut bilgilere göre, hayvanların COVID-19’u insanlara yayma riskinin düşük olduğu düşünülmektedir. Hatta geçtiğine dair bir kanıt yok.

Hayvanların tüylerinden veya derilerinden COVID-19’a neden olan virüs yayılabilir mi?

Bazı bakteri ve mantarların deri ve tüylerde taşınabileceğini bilmemize rağmen, COVID-19’a neden olan virüs de dahil olmak üzere virüslerin insanlara evcil hayvanların derisinden veya tüylerinden yayılabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, hayvanlar bazen insanları hasta edebilecek başka mikropları da taşıyabildikleri için, evcil hayvanlar ve diğer hayvanlar ile etkileşime girmeden önce ve sonra ellerini yıkamak da dahil olmak üzere, hijyene dikkat edilmelidir. 

COVID-19’a neden olan virüs, atık sudan çevreye geri dönebilir mi? Vahşi hayata bulaşabilir mi?

SARS-CoV-2 (COVID-19’a neden olan virüs), COVID-19’lu kişilerin dışkısına bulaşabilir. SARS-CoV-2’den gelen genetik materyal, arıtılmamış atık suda bulunmuştur. Bununla birlikte, veriler sınırlı olsa da atık suda bulaşıcı virüse dair çok az kanıt vardır ve atık suya maruz kalma nedeniyle COVID-19 ile herhangi birinin hastalandığına dair bugüne kadar hiçbir bilgi yoktur. Yaban hayatının arıtılmamış atık su ile temastan SARS-CoV-2 ile enfekte olması mümkündür, ancak dışkıda virüs bulaşıcılığı ve atık suda hayatta kalma çalışmalarından elde edilen kanıtlar, bu bulaşma yolunun gerçekleşmesinin olası olmadığını göstermektedir.

Doç. Dr. Esra Kurt Klont

COVID-19’u yiyeceklerden (restoran paket servis ürünü, buzdolabında veya paketlenmiş yiyecekler) veya içme suyundan alabilir miyim?

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda, insanların yemek yiyerek veya yiyecekle uğraşarak COVID-19 alabileceklerine dair hiçbir kanıt yoktur.

İnsanların üzerinde virüs bulunan bir gıda paketi veya bir yüzeye veya nesneye dokunarak ve ardından kendi ağızlarına, burunlarına veya muhtemelen gözlerine dokunarak COVID-19 almaları mümkün olabilir. Bununla birlikte, virüsün yayılmasının ana yolunun bu olmadığı düşünülmektedir. Taze ürünleri işlerken ve temizlerken gıda hijyenine dikkat edin ancak ürünleri sabun, çamaşır suyu, dezenfektan, alkol veya başka herhangi bir kimyasal ile yıkamayın.

İnsanların su içerek COVID-19 alabileceğine dair mevcut bir kanıt da yoktur. COVID-19 virüsü içme suyunda tespit edilmedi. Çoğu belediye içme suyu sistemlerinde olduğu gibi filtrasyon ve dezenfeksiyon kullanan geleneksel su arıtma yöntemleri, COVID-19’a neden olan virüsün yaşamasına imkan vermez.

COVID-19, esas olarak kişiden kişiye yakın temas yoluyla yayılır. Her zamanki gibi musluğunuzdan su kullanmaya ve içmeye devam edebilirsiniz.

COVID-19’a neden olan virüs dışkıda bulunur mu?

COVID-19’a neden olan virüs, COVID-19 teşhisi konan bazı hastaların dışkısında bulunmuştur. Bununla birlikte, dışkıda bulunan virüsün COVID-19’a neden olup olamayacağı belirsizdir. Dışkıdan insana bulaşan virüsün doğrulanmış bir raporu yok. Bilim adamları ayrıca virüsün enfekte bir kişinin dışkısından başka bir kişiye bulaşma riskinin ne kadar olduğunu bilmiyorlar. Bununla birlikte, şiddetli akut solunum sendromu (SARS) ve Orta Doğu solunum sendromu (MERS) gibi ilgili koronavirüslerin neden olduğu önceki hastalık salgınlarından elde edilen verilere dayanarak bu riskin düşük olduğunu düşünüyorlar.

Sivrisinekler veya keneler COVID-19’a neden olan virüsü yayabilir mi?

Bu yeni koronavirüs veya diğer benzer koronavirüslerin sivrisinekler veya keneler tarafından yayıldığını gösteren hiçbir veri yoktur. COVID-19’un yayılmasının ana yolu kişiden kişiyedir.

Doç. Dr. Esra Kurt Klont

Advisory Board Member

The World of Food Ingredients, The Netherlands