Ana Sayfa Ekonomi En çok Yazılımcı ve Motorlu Kurye arandı!

En çok Yazılımcı ve Motorlu Kurye arandı!

2091
yazilimci
Yazılımcı

Kariyer.net verilerine göre 2020 yılında en fazla iş ilanı Bilişim Sektörü’nde yayılandı. Bir önceki yıla göre %26 arttı. En fazla aranan eleman ise %61 artışla Motorlu Kurye oldu.

Kariyer.net’te CV’si olmayan ya da şirketi varsa ilan yayınlamayan herhalde yoktur. 1999 yılında kurulan Kariyer.net, Türkiye’nin en büyük online istihdam platformlarından biri. Geçtiğimiz günlerde Curiocity iş birliğiyle HR Pulse araştırma serisi kapsamında “2021’in Nabzı: Beyaz Yaka Çalışan ve İşverenler Neler Bekliyor?” adlı araştırmasının sonuçlarını açıklayan şirketin Genel Müdürü Fatih Uysal’a iş dünyasındaki son rakamları sorduk.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal

Verdiği bilgilere göre hali hazırda Kariyer.net çatısı altında 336 binden fazla işveren, 27 milyon özgeçmiş, 32 milyon aylık trafik, 10 milyon aylık başvuru, 2020 yılı içinde yayınlanmış 604 bin iş ilanı var. 122 milyon aday yeni işini bu platformdan bulmuş.

COVID – 19 virüsünün ortaya çıktığı 2020 yılında 2019’a göre en fazla ilanı Bilişim, Tekstil, Üretim – Endüstriyel Ürünler, Yapı ve Sağlık sektörleri yayınlamış.

Çağrı Merkezleri de arayışta…

En fazla ilan yayınlanan Bilişim Sektörü’nde iş ilanı artış oranı %26! En çok ilan yayınlanan pozisyonlar ise Yazılım Uzmanı, Yazılım Geliştirme Uzmanı ve Yazılım Mühendisi pozisyonları…

Genele baktığımızda işverenlerin en çok ilan yayınladığı pozisyonlar da Satış Danışmanı, Muhasebe/Ön muhasebe Elemanı/Uzmanı, Satış Temsilcisi, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi pozisyonları oldu.

İlan sayısı en çok azalan sektörler
İlan sayısı en çok artan sektörler
En fazla ilan yayınlanan pozisyonlar

Mavi Yaka istihdamı odaklı ‘İşin Olsun’ rakamlarına bakıldığında da 2020 yılında özellikle Motorlu Kurye ilanlarında bir önceki yıla göre %61’lik bir artış söz konusu. Garson, Sekreter ve Temizlik Görevlisi de en çok yayınlanan üç ilan arasında yer alıyor.      

Sonuçlar tam da yeni normalden beklediğimiz şekilde aslında. Kişi ve kurumlar web sitelerini önemsemesi/geliştirmesi gerektiğini anladı. İletişimin büyük oranda internet ve telefon ile sağlandığı bu uzun süreçte yeni iş planları da buna göre şekillendi. Diğer taraftan alışveriş de online’a taşınınca kurye ihtiyacı bir anda zirveyi gördü. Bu konuda en büyük arzum Motorlu Kuryelerin siparişleri hızlı ulaştırmasından ziyade sağlığına önem verilmesi. Dikkatimi çeken ve takdir ettiğim sadece bir şirket var. Ancak o da başka bir yazı konusu…

motorlu kurye aranıyor

Sevgiler.

Instagram: @karahan.pinar

E-posta: pk@pinarkarahan.com