Ana Sayfa Gündem Erdoğan, uzman doktor alımı için talimat verdi!

Erdoğan, uzman doktor alımı için talimat verdi!

uzman doktor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzman doktor kadrolarının iki katına çıkarılması amacıyla çalışma yapılması için talimat verdiği öğrenildi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Erdoğan’ın talimatının ardından önümüzdeki dönem yapılacak uzmanlık sınavı başvurusu için kadroların iki kat artırılmasının planlandığı belirtildi. Doktor açığının ise uzmanlık eğitimiyle birlikte zaman alacağı ifade edildi.

Aile hekimlerinde açık yaşanabilir

Yapılan değerlendirmelerde, uzman doktor açığının kapatılması için yapılan çalışmaların aile hekimi olarak görev yapan kadronun azalmasıyla sonuçlanmaması için önlem alınması gerektiği belirtildi.

Yetkililer, 28 bin aile hekiminin büyük bölümünün pratisyen hekim olduğunu, bunlardan uzmanlığı tercih edenlerin sayısının fazla olması durumunda, bu kez de aile hekimliklerinde açık yaşanabileceğini dile getirdi.

Erdoğan, “Gidiyorlarsa gitsinler” demişti

Erdoğan’ın uzman doktorların artırılması için verdiği talimat, akıllara geçtiğimiz aylarda doktorları hedef aldığı sözlerini getirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı, malzeme yetersizliği, kötü çalışma koşulları ve şiddet gibi sebeplerden ötürü yurt dışında mesleğine devam etmek isteyen doktorlara ilişkin “Varsın, gidiyorsa gitsinler” ifadelerini kullanmıştı.

Türk Tabipler Birliği, Erdoğan’ın bu sözlerine tepki göstererek, “Bugün de hiçbir yere çekip gitmiyoruz. Güçsüzlerin gücü, çaresizlerin çaresi olmak, ölümle ve hastalıklarla mücadele etmek, sağlık ve şifa dağıtmak için, dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacağız. Ne ülkemizden ne mesleğimizden ne hakkımız olanı istemekten vazgeçeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.