Ana Sayfa Güzellik ve Bakım Evden canlı yayınlarda “mükemmel” görünüm için 10 ipucu!

Evden canlı yayınlarda “mükemmel” görünüm için 10 ipucu!

145
online toplantı

“Pandemi”, “COVID-19” ve “Karantina” kelimeleri 2020’nin başlarında hayatımıza girdiğinden beri artık hiçbir şey eskisi gibi olmadı.  

Karantinada geçen bir yılı aşkın süre, tüm işlerimizin eve taşınmasına, toplantılarımızın, sohbetlerimizin de bazı online platformlar ve sosyal ağlar üzerinden yapılmasına neden oldu.

Her zamanki gibi değişime hızlı adapte olanlar bu duruma da hemen uyum sağladı ve aksatmadan işlerine devam edebildi.

Bazılarımız ise “Bir tişört yeter” diyerek kamerayı açarken karşısında adeta plazanın 20. katında toplantıya gelmiş edasında insanlarla karşılaştı.

Peki nedir bunun sırrı?

Online canlı yayınlarda, toplantılarda “mükemmel” bir görünüm ve motivasyon için neler yapmak gerekir?

Gelin 10 maddede inceleyelim…

Yazar: Sevda Yılmaz

 • Öncelikle, teknik bir sorun herkesin canını sıkacaktır, bu nedenle önceden internet bağlantısını kontrol edebilir, deneme çekimi yapabilirsiniz.
 • Yayına son dakika aceleyle bağlanılmış hissi verilmemelidir. Tam vaktinde, hazır bir şekilde canlı yayını başlatmanız ya da toplantıya katılmanız pozitif bir etki yaratır. 
 • Ön hazırlığınızı mutlaka yapmalısınız. Konuşulacak başlıklar, bu başlıklar altında sizin söylemek istedikleriniz vs. notlarınız eksiksiz olmalı.
 • Evinizin konumuna göre doğal ışığın iyi ayarlanması gerekir, doğal ışık yetersiz ise sizi aydınlatacak ekstra ışık kullanılabilirsiniz. Karanlık bir görüntü pek iç açıcı olmaz.
 • Kameranın ve ışığın konumlandığı yer iyi ayarlanmalıdır. Bilgisayar masa üstünde olmalı ve siz de sırtınızı dik tutabileceğiniz bir koltukta/sandalyede oturmalısınız. Aşağıdan bir görüntü gıdınızı, burun deliklerinizi ve tavanı göstereceği için, dikkat dağıtıcı ve profesyonel olmayacaktır.
 • Evdesiniz diye makyaj yapılmayacağı anlamına da gelmiyor. Fakat gerçekten dengenin iyi ayarlanması şart. Hafif bir allık, rimel ve dudak nemlendiricisi bile oldukça iyi bir görünüm sağlayacaktır.
 • Kesinlikle etrafta televizyon, müzik gibi dikkat dağıtacak ve yayını etkileyecek sesler açık olmamalıdır. Ancak bazen evin küçük çocuğunun veya evcil hayvanının kameranın önünden geçmesini kastetmiyoruz 🙂 Bunlar gayet normal ve ortama neşe getirmesi açısından da tatlı anlar.
 • Kahvemizi, suyumuzu yanımızda hazır bulundurabilir ve tüketebiliriz. Fakat bunu ne sıklıkta yapacağınızı toplantının ciddiyetine göre siz ayarlamalısınız. 
 • Evde sevdiğiniz, teknik anlamda da iyi olan köşeyi bulduktan sonra, arka fonunuza dikkat etmelisiniz. Dağınık, göz yoran, dikkat dağıtıcı olmamalı. Genelde kitaplıklar veya perdeler fon olarak kullanılabiliyor. Fakat bazen kitapların bile sırt kısımları dikkat dağıtmaması açısından ters çevrilerek kullanılabiliyor.
 • Canlı yayınlarda kıyafet tercih ederken evde olduğumuzu unutmamalıyız. Rengârenk kıyafetler, desenler, fularlar, takılar ve makyajın abartılı olacağı kesin. Seçeceğimiz kıyafetler genelde tek renk (canlı renkler olabilir, bizi canlı gösterir) ve desensiz olabilir. Ev kıyafeti gibi aşırı salaş ve özensiz de olmamasına özen göstermelisiniz. Böylece şık bir görüntü elde edebilirsiniz.
 • Kamerada sadece üst bedenimizin görüneceğini düşünerek üst bedene yatırım yapmış olsak da her ihtimale karşı alt kısmımızın da özenli ve uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca bu kendimizi de daha iyi hissetmemizi sağlar. Hatta ev ayakkabılarından giyerek kendinizi daha adapte hissedebilirsiniz.

Karşımızdakine saygımızı, özenimizi ve ciddiyetimizi bu maddeler ile göstererek, net, hazırlıklı, kendinden emin, ifade etmek istediklerini ifade edebilmiş ve başarılı geçmiş bir online görüşmenin şimdi ve gelecek için çok önemli olduğunu unutmamalıyız.