Ana Sayfa Yaşam Freelance çalışan bir ANNE!

Freelance çalışan bir ANNE!

Gül Can Yılmaz ve kızı Simay
Gül Can Yılmaz ve kızı Simay

Genelde benim hakkımda merak edilenlerin başındaki soru bellidir: Serbest çalışan bir fotoğrafçı anne olarak neler yaşıyorum? Tek başıma hem ev işleri hem kızım hem de kendi işlerimle nasıl ilgileniyorum?

Serbest çalışmak deyince “Ne güzel hayat”, “Çalışma saatlerini kendin belirliyorsun”, “İstediğin zaman kalk, istediğin zaman çalış”, “Çocuğun hep yanında, ne kadar şanslısın” dediğinizi duyar gibiyim ki oldukça da duydum! 

Fakat durumlar hiç böyle değil. Tek başınıza çalışan bir bekar ya da bir anne de olsanız hiç fark etmez “Serbest çalışmak” düşünüldüğü gibi “aşırı rahatlık sunan” bir durum değil.

Daha doğrusu sunduğu esneklik nedeniyle normal iş şartlarına göre daha çok disiplin gerektiren, daha çok sorumluluk aldığınız ve çoğu zaman daha çok çalıştığınız bir ortam.

Sadece tam anlamıyla planlı olursanız işlerin üstesinden gelebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Tecrübeyle sabit! 🙂 

Bir kere düzensiz uyuyan bir çocuğunuz var. Ve diğer önemli konu evi stüdyo olarak kullanıyorsunuz. Ve benim işim yemek fotoğrafçılığı 🙂 Evde sürekli yeni tarifler deneniyor, styling çalışması yapılıyor, malzemeler fotoğraflanıyor. 

O düzenden eser kalmayan mutfak ve oda tekrar temizleniyor. Bazen temizlenemiyor çünkü o vakit çocuğunuzla ilgilenmeniz gerekiyor ve ev çarşamba pazarı modunda biz ise; dışarıda parkta, bahçede, denizde olmak durumunda kalıyoruz. 

En önemlisi yardım istemek!

Geceye gelince; tam uyudu, ortalığı toparladım kendime zaman ayırayım iki satır bir şey okuyayım, yazımı yazayım ya da fotoğrafları düzenleyeyim diyorum. Bir bakıyorum Simay uyanmış ve kucağımda 🙂 Onunla tekrar yatağa git, uyut derken o yorgunluğa siz de bayılıyorsunuz zaten. Gözümü açtığımda gün aymış ama ben ayamamış oluyorum 🙂 Ve yine kendinizi aynı akışın içinde buluyorsunuz. Bu durum beni strese sokmaya başlamıştı… İşlerim yarım kalıyor, kafam dağınık ve ben yorgun oluyordum.

Durum böyle olunca ev ve simay için günlük, işlerim için haftalık programlar yapmaya başladım. Ve en önemlisi yardım istedim! Eğer ekonomik durumunuz izin veriyorsa eve mutlaka yardımcı birini alın. O zaman kendiniz ve çocuğunuz için daha kaliteli zaman kazanmış olacaksınız. 

Kendi Instagram akışım için çekimlerimi bir seri haline getirip mümkün oldukça hafta sonları toplu yapmaya başladım.

Simay için ertesi gün bir etkinlik çalışması yapacaksam akşamdan babasıyla hazırlığını yapıyorduk.

Evdeki yoğun çekimlerimi eşimin evde olduğu zamanlara denk getirmeye çalıştım. 

Fotoğraf düzenleme işlerimi de gündüz Simay’ın saatlerinden çalmak istemediğim için gece saatlerine bıraktım.

Dış mekan çekimleri, özel ders ve workshoplar için babaanneden yardım istedim. Zaten anneniz gibi yanınızda güvenebileceğiniz biri varsa kralsınız 🙂

Yazışmalarımı düzenli olarak geceleri yapmaya, emaillerimi uyumadan önce kontrol etmeye başladım.

Ertesi günün yemeklerini akşamdan planlıyor, sabah kahvaltı yaparken ocağa koymuş oluyorum.

Gün içinde çekim yapmam gerekiyorsa bunu öğleden önce yapmaya özen gösteriyorum çünkü öğleden sonra mutlaka kızımla dışarı çıkıyoruz.

Pazar ve market alışverişimin düzenini korumaya devam ettim. Onların belli bir günde ve toplu yapılması bana zaman kazandırıyordu.

Bu süreçte özellikle Simay doğduktan sonra zamanı doğru kullanmak adına minimalizmi benimseyip onun ilkelerini uygulamaya başladım. Bu bana çok iyi geldi. Sadece ev düzeninde ya da alışveriş konusunda değil. Yaşam tarzı haline getirmek beni daha dinamik biri yaptı.

(Minimalizm konusuna ayrı bir yazıda değineceğim). Ve bence başarıya giden yolda minimalizmin etkisi çok büyük.

Bir de bu kadar detayla ilgilenip, iş bitirebilmek için güne gerçek anlamıyla erken başlamak gerekiyor:) 

En önemlisi bunun bir süreç olduğunu, zamanla tüm şartların değişeceğini unutmamak lazım. Elbette ilk yıllarda zor günler yaşıyoruz ama çocuklar yaş alınca okul zamanı gelince her şey şekil değiştiriyor. Kendinize ve işinize daha çok zaman ayırıyorsunuz. Her kadın anne olmak ister. Peki anne olunca yaptığımız işi bırakmalı mıyız? Bence bir kadın yaşamın her evresinde üretebilmeli ki yetiştirdiği nesile örnek teşkil etsin. 

Bir anne olarak diyebilirim ki; işin püf noktası “planlı ve sabırlı olmak”. O yüzden hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayın. Yorgunluk, başarısızlık, zamansızlık sizi yıldırmasın. Gerektiğinde yavaşlamasını bilin, ertelenmesi gerekiyorsa erteleyin. Ama vazgeçmeyin.

Bir anne olarak hem çocuğunuzun ihtiyaçlarına cevap verebilir hem de üretmeye devam edebilirsiniz.

İlham veren yazılarda buluşmak üzere,

Sevgiyle,

Gül.

Instagram: @gulcanphotography ve @guldennotlar

YouTube:  Gül Can

İletişim e-posta: smgulyilmaz@gmail.com