Ana Sayfa Ekonomi “Geldik evde yoktunuz” tarihe mi karışıyor?

“Geldik evde yoktunuz” tarihe mi karışıyor?

1241
mng kargo

MNG Kargo yöneticilerinden Gökhan Yoluaçık: “Pandemide her gün Black Friday!

Hiç kuşkusuz pandemide en fazla değişmek/dönüşmek zorunda kalan şirketlerin başında kargocular geliyor. Pandemi yılında %56 gibi rekor bir büyümeye imza attıklarını söyleyen MNG Kargo Bilgi Teknolojileri, İş Geliştirme ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Yoluaçık, “Pandemide her gün 2019 Black Friday’i yaşıyoruz!” diyerek yoğunluğu özetliyor. Bu büyümenin ciddi bir teknoloji/alt yapı yatırımı ihtiyacı doğurduğunu da belirtiyor. Yeni uygulamaların devreye girmesiyle “Geldik evde yoktunuz” şikayetlerinin azaltılması, “Kolay İade” ile de e-ticaretin çok daha kolaylaşması hedefleniyor.

Çok kısa zamanda klişeleşen ancak her klişe gibi gerçeklik payı çok yüksek bir cümle ile giriş yapacağım: Pandemi tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi! En çok da alışveriş alışkanlıklarımızı. Saatlerce mağaza gezmeyi sevmeyen ben kendimi online müşteri sanarken o kadar da olmadığımı anladım. Son bir yıldır tüm market alışverişlerimi bile online yapıyorum çünkü… Tabii bu değişimden en çok etkilenen sektörlerin başında da kargo şirketleri geliyor.

MNG Kargo Bilgi Teknolojileri, İş Geliştirme ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Yoluaçık

Bugün MNG Kargo’nun basın toplantısındaydık. MNG Kargo Bilgi Teknolojileri, İş Geliştirme ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Yoluaçık, hem sektör hem de kendi özellerinde yaşanan inanılmaz değişimin rakamsal boyutlarından, yeni yatırımlarından bahsetti.

Bildiğiniz gibi kargoda en büyük problemlerden biri “Geldik evde yoktunuz” şikayetleriydi. Yoluaçık’ın verdiği bilgilere göre artık alıcı adresinin en az 50 metre yakınında olmayan kuryeler notlu teslimat yapamayacak ve “Geldik ama yoktunuz” diyemeyecek. Yoluaçık, aynı zamanda e-ticaretle paralel büyüyen “İade” konusunda da birçok adımı kaldırarak ve tüm bilgileri alışveriş yapılan sitelerden sağlayarak müşteriye büyük kolaylık sağlayacaklarını açıkladı.

Konuyu tek tek ele alacak olursak:
 • Şirket, son 3 yılda teknolojiye yaklaşık 70 milyon TL yatırım yapmış. Ancak pandemi döneminde artan talebe karşılık verebilmek için kapasite artışına yönelik yatırımlara ve hizmet kalitesini artıracak teknolojik uygulamalara hız vermek gerekmiş. 2021 yılında, aktarma ve teknolojik altyapı yatırımları ağırlıklı olmak üzere 60 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirme planlanmış. Yani sadece bu yıl yapılacak yatırım neredeyse son 3 yıldakine yakın bir yatırım olacak. Pandemi bazı şirketlere kazandırdığı kadar harcattırıyor da…
 • Yoluaçık, sosyal mesafe kuralına uygun olarak hizmeti yerine getirebilmek için, teknolojiye dayalı inovasyonları çok hızlı bir şekilde geliştirdiklerini anlatarak “QR kod, şifre ve OCR teknolojisi üzerinden kimlik okutma ile temassız bir şekilde alıcılardan imza almadan çok daha hızlı teslimat yapmayı başardık. ‘Offline Teslimat’ uygulamamızla mobil hattın çekmediği kot farkı vb. olan noktalarda da teslimatlarımızı zamanında ve eksiksiz yapabildik. Bundan sonraki süreçte, iç ve dış müşterilerimizin kullanacağı dijital uygulamalar, yeni teslimat modellerini destekleyen ve operasyonumuzu mükemmelleştirmeyi hedefleyen dijital çözümler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi. Artık sistem kapandı, çekmiyor gibi sıkıntılar olmayacak görünüyor.
 • Son yıllarda ivme kazanan online alışverişin pandemi nedeniyle rekor büyüme kaydettiğini söyleyen Yoluaçık, bu gelişmeye paralel olarak MNG Kargo’nun 2020 cirosunda e-ticaretin payının yüzde 55’e çıktığını açıkladı. Şirket genelinde yüzde 56 ciro büyümesi sağlandı. Geçtiğimiz yıl bu oranın %40’larda olduğunu da ekledi. Yoluaçık, “Pandemi bittiğinde büyüme yavaşlar mı?” sorusuna ise “Alışkanlıklar değiştiği için bu işin artık böyle devam edeceğini düşünüyoruz” cevabını verdi. Bence de zaman kazandıran ve rahatlık sağlayan yeni alışkanlıklardan vazgeçme olmayacaktır.
“Müşteri memnuniyet oranı %90’a çıktı!”
 • Daha önce başarı kriterlerinin taşınan kargo sayısı ile ölçüldüğünü ancak son bir yıldaki değişimlerden sonra müşteri memnuniyetinin ön plana çıktığını söyleyen Yoluaçık, 2021 yılını ‘Müşteri memnuniyeti yılı!’ olarak hedeflediklerini belirtti. Bu kapsamda sonuç odaklı bir Talep & Şikayet yönetimi kurguladıklarından bahseden Yoluaçık, “Tüm sosyal medya ve iletişim kanallarından alıcıların sesine kulak verilerek, sorunlarına çözüm sunulması hedefleniyor. Kuryelerin performans ve prim değerlendirmeleri de müşteri memnuniyeti üzerinden yapılıyor. Tüm bu çalışmalar neticesinde 2020 yılı ortalama müşteri memnuniyet oranı, bu yılın ilk çeyreğinde 10 puan artarak, yüzde 90 memnuniyet oranına ulaşıldı” bilgisini verdi.
 • İki yıl önce sektöre kazandırılan bir uygulama olan Girişimci Kurye Modeli ile istihdama destek sağladıklarını açıkladı. Next mobil kurye uygulamasıyla desteklenen model sayesinde, kitlesel kaynak yönetimiyle 700 araçlı girişimci kuryeye iş imkanı sağlandı. Modeli daha da yaygınlaştırmayı planlayan MNG Kargo, bu yılın sonunda 1.000 Girişimci Kurye sayısına ulaşmayı hedefliyor. Yoluaçık, girişimci kuryelerin kazandıkları ciro hakkında ise şu bilgiyi verdi: “Bu kuryelerimiz günde 90-120 kargo taşıyabiliyor ve kargo başı 2.5 – 3.5 TL kazanabiliyor. Kazandıkları miktar müşteri memnuniyet skoruna göre değişiyor. Hem adeti hem memnuniyeti yönetmeye çalışıyoruz.”
Kargoların %70’i, gelirin %55’i e-ticaretten…
 • Yoluaçık’ın verdiği bilgiye göre, MNG Kargo, günlük kargo dağıtımlarını optimize ederek kuryelerin kargolarını belirli bir rut planı dahilinde daha verimli ve hızla dağıtmalarını sağlayacak yeni bir model üzerinde çalışıyor. Bu modelde alıcı evinde bekletilmeden kargonun kendisine tahmini varış süresi bildirilecek. Ayrıca çok yakında notlu teslimat da yapılmaya başlanacak.
 • Yoluaçık ayrıca, değişen e-ticaret müşteri taleplerini karşılayabilmek için şubeyi aramadan kargo talebini online oluşturma, şubeye gitmeden kargoyu kolayca teslim etme ve kolay iade ile daha fazla e-ticaret alışverişini destekleme konularında çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
 • Kargoların %70’i, gelirin %55’i e-ticaretten geldi. Pandemiden önce gelirin %50’si e-ticarettendi.
Yetenek programından 9 kişi işe alındı
 • MNG Kargo, genç yetenekleri sektöre kazandırmak amacıyla çeşitli yetenek programları gerçekleştiriyor. Bu süreçte farklı sektörlerden ve farklı illerden gelen ekiplere eğitimler verilerek, projeleri şirket içinde hayata geçiriliyor. Başvuran 955 kişi arasından yapılan değerlendirme sonucunda 40 aday ile görüşme gerçekleştirilirken, 9 kişi çalışan olarak MNG Kargo Ailesine katıldı.
 • Geçen yıl hackathon yarışmasını düzenlediklerini kaydeden Yoluaçık, “Katılımcılar yarışmada MNG Kargo müşterilerinin kargo takibini daha kolay yapabileceği bir geliştirme önerisi ve müşterinin kargoyu daha hızlı ve kolay almasını sağlayacak bir geliştirme önerisi üzerine çalıştı. Gelen 120 projeden 10’u ilerlemeye değer bulundu. Notlu teslimat da bu projelerden biri…” dedi.

MNG KARGO’NUN KÜNYESİ

Tüm Türkiye ve 220 farklı ülkeye hizmet

Pazardaki payı %12

850+ MNG Kargo şubesi

9 Teknolojik Aktarma Merkezi

27 Aktarma Merkezi

14 Bölge Müdürlüğü

45 Mini Hub

3.200+ Taşıma Aracı

11.000+ Çalışan

Günlük 700.000+ işlem kapasitesi

Ar-Ge Merkezi (2017)

 • Çalışan sayısı: 70
 • Faydalı model:3
 • Tamamlanan proje: 10