Ana Sayfa Gündem Göçmene sedyede dayak!

Göçmene sedyede dayak!

837
göçmene şiddet

Ülke sınırlarında günlerce aç susuz kalan, şiddet gören, denizlerde boğulan göçmenlerin çilesi bitmiyor. Son olarak 2020 yılının Kasım ayında Almanya’nın Kassel şehrinde kayda alınan ve yeni ortaya çıkan bir görüntü, tepkilere neden oldu.

Adının Amar H olduğu öğrenilen Suriyeli mültecinin sedyede elleri bağlı ve yarı çıplak bir şekilde yatarken görüldüğü videoda ambulans şoförünün sinirli bir şekilde gelerek mülteciye yumruk attığı görülüyor. Aldığı sert darbe karşısında sarsılan mülteci, kafasını çevirmekten başka bir şey yapamıyor. Etraftaki polislerin de duruma kayıtsız kalması, bu tür olayların normal karşılandığını göstermiş oluyor.

Şiddet rapora yazılmadı

Amar H’nin avukatlığını üstlenen Türk asıllı Adnan Aykaç, yaptığı açıklamada, müvekkilinin 32 yaşında olduğunun ve 2015 yılında Suriye’den kaçarak Almanya’ya sığındığının bilgisini verdi. Savunmasız bir kişiye uygulanan şiddetin açıkça görüldüğünü ve bu olayın kabul edilemez olduğunu ifade eden Aykaç, “Bu son derece vahşet bir durum. Eli kolu bağlı kişiye uygulanan şiddet tam bir zulüm” diye konuştu. Öte yandan, sedyeye yatırılıp elleri bağlanan sığınmacının savunmasız haldeyken ambulans şoförü tarafından yumruklandığı raporda yer verilmedi.