Ana Sayfa Kültür Sanat Haluk Levent ve ‘Kusursuz Kulak’ Bager’den 1400 km’den piyano düeti!

Haluk Levent ve ‘Kusursuz Kulak’ Bager’den 1400 km’den piyano düeti!

haluk levent

Ünlü sanatçı Haluk Levent ve doğuştan görme engelli ‘kusursuz kulak’ Bager Çalışcı, 1400 km mesafeden düet yaptı. Levent, İstanbul Vodafone Park’tan, Çalışcı ise Muş’tan piyanoda ‘Elfida’ adlı parçayı çaldı.

Ünlü sanatçı Haluk Levent ve “kusursuz kulak” Bager Çalışcı, teknolojisi sayesinde bir araya geldi. Levent Vodafone Park’tan, Bager Çalışcı ise Muş’tan piyanoda ‘Elfida’ adlı parçayı çaldı. Aralarında yaklaşık 1.400 kilometre mesafe bulunan Levent ve Çalışcı, 4.5G’ye kıyasla ortalama 10 milisaniye daha düşük gecikme süresine sahip olan Vodafone 5G üzerinden karşılıklı olarak piyanolarının tuşlarına bastı. 

Bager’in hayalini gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu belirten Levent, şöyle konuştu:

“Teknoloji geliştikçe müzik de gelişiyor. Gelişen teknolojiyle müzik yapmak ayrı bir güzellik. Artık, dünyanın neresinde olursa olsun, bir müzisyenin başka bir ülkeye saatlerce yolculuk yapmasına gerek kalmayacak. Elfida’nın küçük bir çocuğa yazılmış olmasının Bager’i etkilediğini ve bu nedenle daha duygulu çaldığını düşünüyorum. Hayallerin peşinden gitmek ve onlara sadık kalmak gerekiyor. Bir hayalin hayata geçmesine ortak olmak çok güzel. Ne mutlu bana ki Bager’i tanıdım ve bundan sonraki yolculuklarıma Bager’i de alıp götürüyorum.”

Piyanoyu çok sevdiğini ve iyi eğitim alarak başarılı bir piyanist olmak istediğini anlatan Çalışcı ise “Ailem ben küçükken müziğe karşı bir duygum olduğunu anlamış. Piyano parçaları çalıyorum. Darbuka ile ritim tutmayı da seviyorum. Dünya çapında bir piyanist olmak, konservatuvarda müzik çalmak istiyorum. Müzik beni her türlü etkiliyor. Haluk Levent ile çalmak beni çok heyecanlandırdı. Elfida benim ilk dinlediğim parça. Güne başlarken dinlediğim şarkılardan biriydi. Bu şarkının hayatımda önemli bir yeri olduğu için çaldım” dedi.

Duyduğu sesleri notaya dökebiliyor

Muş’un Murat Paşa Mahallesi’nde yaşayan 9 yaşındaki Çalışcı, doğuştan görme engeline rağmen piyano üzerinde aynı anda basılan 6 notayı ayırt edebiliyor ve dinlediği her müziği piyanoya uyarlayabiliyor. “Kusursuz kulak” Çalışcı’nın bu yeteneği, kendisi gibi görme engelli müzik öğretmeni Caner Keser tarafından keşfedildi. Daha önce Muş’un bir köyünde çocuklara piyano konseri veren, ardından Muş Ovası’nda verdiği konserlerle kamuoyunun dikkatini çeken Çalışcı, kendini geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.