Ana Sayfa Sağlıklı Yaşam Hijyen + Gıda güvenliği + Sağlıklı beslenme= Bedene Saygı!

Hijyen + Gıda güvenliği + Sağlıklı beslenme= Bedene Saygı!

Prof. Dr. Özer Ergün
Sağlıklı Beslenme ve Hijyen


Pandemi Günlerinde Gıda Güvenliği ve Hijyen

Bugün hepimizi korkulu bekleyişler ile evlere tıkan Korona salgınında daha öncelerinde sanki hiçbir hastalık etkeni yokmuş gibi Korona ile 7’den 77’ye hijyen kurallarını öğrenmeye ve harfiyen uygulamaya başladık. Bu durum toplumumuz için çok memnuniyet verici bir gelişme. Çünkü, gıda güvenliğinde hijyen en önemli kriterdir. Hijyenin olmadığı yerde gıda güvenliğinden bahsedemeyiz. 

Korona bugün var ama bir süre sonra kaybolacak. İşte o zaman yine eskisi gibi mi davranacağız? Yoksa hijyen kurallarına uymak kalıcı bir yaşam tarzı olarak günlük hayatımızda yer mi edecek? Bazılarımız eski alışkanlıklarına dönse de toplumumuzun önemli bir kesiminde yükselmiş hijyen bilinci kalıcı hale gelecektir diye ümit ediyorum.

Sadece Korona mı tehlikeli?

Bugüne kadar dünyada iki milyondan fazla insanın ölümüne neden olan bugünkü Korona salgınından önce sadece gıdalar ile insanlara bulaşan ve mevsime bağlı olmadan sürekli hastalık yapabilen o kadar çok hastalık etkeni vardır ki, yüzlercesini sayabiliriz: Tüberküloz, bruselloz, şap, salmonelloz, şarbon, kuş gribi, deli dana, koli basili, toksinler, parazitler. Bunlar sadece konuşulanları. Dünyada tek tek bu hastalıklardan ölen insan sayılarından haberimiz var mı acaba?  Öyle ki, sadece gıda zehirlenmelerinden geçtiğimiz yıl dünyada 420.000 insan hayatını kaybetti. Bu bilgileri göz ardı etmeden bu süreçte yakaladığımız bugünkü Yükselmiş Hijyen Bilincimizi bir hayat tarzı olarak sürekli hale getirmemiz gerekmektedir. 

Hijyen bilincimizi nasıl koruyalım?

Her şeyden önce kişisel hijyeni hayatımızda kalıcı hale getirmeliyiz. Daha sonra da evde, arabada, sokakta, alışveriş merkezinde, çarşıda, pazarda, okulda, iş yerinde, restoranda, kuaförde, hamamda, saunada, spor merkezinde, camide, otelde, metroda, otobüste, takside, eczanede, bankada, hastanede, havalimanında, uçakta, tuvalette, asansörde, kahvehanede, düğünde, dernekte, mevlitte, doğum günü kutlamasında ve de seyahat ederken, giyinirken, konuşurken, tokalaşırken, sarılırken, çay-kahve-su içerken , yemek yerken, tuvalet yaparken, uyurken, yıkanırken, para taşırken, kediyi -köpeği severken, spor yaparken, severken, sevilirken, telefon -bilgisayar kullanırken hijyen bizim için her yerde her zaman önem taşımaktadır. 

Uzun lafın kısası, günlük hayatımızın her alanında hijyen konusunda yapılacak her bir ihmalin açık ve kesin bir cezasının olacağı gerçeğinin bilinmesi ve unutulmamasıdır!  

Son söz: Hijyen + Gıda güvenliği + Sağlıklı beslenme= Bedene Saygı!

Prof. Dr. Özer Ergün, İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı. Beslenme ve Diyetetik Bölümü.