Ana Sayfa Yazarlar İştahsız çocuklara yemeği sevdirecek öneriler…

İştahsız çocuklara yemeği sevdirecek öneriler…

iştahsız çocuklara yemek

Çok iştahlı bir çocuk annesi olarak şunu diyebilirim; yiyen çocuk da zor yemeyen çocuk da 🙂 Birinin önünden yemeğini çekersin, diğerinin önündeki yemeği yedirmek için kırk takla atarsın. Hatırlıyorum ablam kızı için üç lokma yediğinde “Tamam buna da şükür” derdi. Peki yemeyen çocuklara yemeği nasıl sevdirebiliriz?

Listenin en başında olması gereken önerim; çocuğunuzu şekerden uzak tutmak olacaktır. Siz illaki bir şey yesin, midesine iki lokma yemek girsin deyip kremalı yaş pastadan yedirirseniz çocuk o vakit şekerin tadını almış, tatlı dünyasının o büyülü kapısından giriş yapmış olacak. Bu durum bir parça çikolata ya da şeker için de geçerli.

Çoğu çocuğun tatlıyı sevdiğini biliyoruz. Peki biz bir şeyler yesin diye tatlı verirsek ve onu severse neden normal yemek yesin ki? Zaten iştahlı bir çocuk değil, yemek yemeyi sevmiyor. Dolayısıyla acıkınca sevdiği şeye sarılacaktır. O vakit çocuğumuza iyilik değil kötülük yapmış oluyoruz.

Eğer atıştırmalık bir şeyler yedirmek istiyorsanız ev yapımı nutella ya da fıstık-fındık ezmesini elma dilimlerine sürüp verebilirsiniz. Bu da bir tatlı.

İkinci önerim ise; yeni lezzetlere alışmak için zaman gerektiğini unutmamak lazım. Bunun için sabırlı olmalısınız. O tada ara vererek farklı sunumlarla çocuğunuza tekrar yedirmeyi deneyin.

Yemekleri renkli ve eğlenceli bir şekilde sunun. Beslenmeyi eğlence haline getirin.

Yemek esnasında çocuğunuzun dikkatini dağıtacak TV, tablet ve oyundan kaçının. Sadece yemeğe odaklanmasını sağlayın.

Çocuğunuzun iştah durumuna saygı göstermeyi de ihmal etmeyin. Yemediğinde aç kalacağını görmesini sağlayın.

Son önemli önerim; örnek olmak. Bunların hepsini yaparken siz de ona eşlik edin. Çocuklar yanındakini görerek öğreniyor. Yemekte masa düzeni, yemek saati düzeni ve beraber bir şey yapabilme durumu ona iyi gelecektir.

Eğlenceli pankek tarifi:

1 yumurta

1 yemek kaşığı keçiboynuzu unu

Yapılışı;

Yumurtayı bir kasenin içine kırın. Keçiboynuzu ununu ekleyin. Pürüzsüz olana kadar karıştırın (duruma göre biraz daha un ekleyebilirsiniz)

Tavanızı ısıtın, tabana bir tatlı kaşığı kadar hindistan cevizi yağı ya da ghee yağı sürün. Isınan tavaya dolu dolu bir yemek kaşığı karışım ekleyin arkalı önlü pişirin.

Servis ederken üzerine ince bir tabaka tahin+pekmez sürebilirsiniz.

Meyvelerle eğlenceli bir hayvan figürü oluşturabilirsiniz.

Afiyet olsun.