Ana Sayfa Gündem Kripto varlıklar artık resmen tanımlandı!

Kripto varlıklar artık resmen tanımlandı!

90
kripto para

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanmamasına Dair Yönetmelik” yatırımcılarını endişelendirdi ancak uzmanlar, ilk kez kripto varlıkların tanımlanmasını olumlu buldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan TCMB yönetmeliğine göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. İlgili düzenlemenin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı. Yönetmelik bir taraftan endişe yaratırken diğer yandan ilk kez kripto varlıkların tanımlanması sektörde olumlu karşılandı.

Yönetmelikte kripto varlık ise şu şekilde tanımlandı:

“Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder”

ABStocks Kripto Borsası yatırımcısı AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, yönetmeliğin, 24 saatte 5.5 milyar dolar hacim sınırını aşan Türk Kripto Borsaları sektörünü ve bu borsalara kayıtlı tüm kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. Yönetmelik, başlık itibariyle “kullanılmamasına yönelik” olarak çıkarıldığından, kripto dünyasındaki tüm kullanıcıların endişelenmesine yol açtı.

“Kripto Varlık ile alışveriş yasaklanmadı”

Bünyesinde dünyanın en iyi yazılım ve danışmanlık ekibiyle birlikte çalıştıklarının altını çizen ve önümüzdeki günlerde kendi grubuna ait Kripto Varlığı’nın (ABGCoin) lansmanına hazırlanan AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, “Asıl önemli olan devletin üst seviyede ilk defa Kripto Varlık terimini kullanması. Bence bu çok mühim bir gelişme” dedi. Yönetmeliğin sadece TCMB’nin lisans verme yetkisindeki Fintech kuruluşları ve bankaları kapsadığının altını çizen Bayrak, “Zannedildiği gibi Kripto’nun yasaklanması, borsalarda alım satımının artık yapılamayacak olması ve/veya kripto ile mal veya hizmet alınmayacak olması gibi bir durum şu an için söz konusu değil. Konu tamamıyla kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak ki bu da olması gereken bir durum. Biz bunu aylardır ifade ediyoruz ve tam da düşündüğümüz gibi gerçekleşti” dedi.   

“Sadece ödeme ve elektronik para kuruluşlarına yönelik bir yönetmelik”

Paribu’dan yapılan açıklamada ise “30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan ilgili yönetmelik yalnızca ödeme ve elektronik para şirketlerine yöneliktir. Paribu gibi kripto varlık işlem platformları ise bu kapsamın dışındadır. Paribu kullanıcıları mevcut düzendeki gibi TL yatırma çekme işlemlerini tüm bankalar üzerinden gerçekleştirebilecektir” denildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Paribu CEO’su Yasin Oral, “Kripto varlık ekosisteminde elektronik para kuruluşları üzerinden yapılan işlemlerin oranı bankalara oranla hayli düşük. Kullanıcı yönelimi daha ziyade bankalar üzerinden işlem yapmak şeklinde. Yönetmeliğin dayanakları henüz açıklanmadığı için uzun vadedeki etkileri hakkında yorum yapmak doğru olmaz” dedi. Oral ayrıca, “Bu yönetmeliği kripto varlık piyasasının regüle edilmesi çerçevesinde değerlendirmemek gerekiyor. Zira bu, sadece ödeme ve elektronik para kuruluşlarına yönelik bir yönetmelik” ifadelerini kullandı.