Ana Sayfa Gündem MÜYORBİR: Burhan Şeşen, YK’nın iradesiyle yetkili kılındı!

MÜYORBİR: Burhan Şeşen, YK’nın iradesiyle yetkili kılındı!

58
müyorbir

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında müzik geldi. Mekanlar kapandı ve konserler yasaklandı. Müzik emekçilerinin yaşama tutunabilmesi için en çok uğraş veren meslek birliklerinden biri de MÜYORBİR (Müzik Yorumcuları Meslek Birliği) oldu. Geçtiğimiz günlerde MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen’in Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonucunda müzik emekçilerine yeni destek paketleri açıklanırken Orhan Gencebay’dan ilginç bir çıkış geldi ve Gencebay, “Müzisyenler için mücadelemizde Burhan Şeşen’in hiçbir katkısı yok” dedi. Bunun üzerine MÜYORBİR Yönetim Kurulu ortak bir açıklama yayınlayarak, “Burhan Şeşen, Yönetim Kurulu’nun iradesiyle kurumumuzu temsilen yetkili kılınmıştır. Yapılan tüm görüşmeler ve açıklamalar şahsi olarak değil meslek birliğimizin prensipleri, ihtiyaçları ve üyelerinin menfaatleri göz önünde bulundurularak yapılmıştır” denildi.

MÜYORBİR Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

“1.5 yılı aşkın süredir devam eden pandemi gibi zorlu bir süreçte sektörde yaklaşık 2 bin 500 yorumcunun hak takibini ve tahsilini yapan meslek birliğinin Yönetim Kurulu’nda yer almak, siz de takdir edersiniz ki görev alanımız dışında da büyük bir sorumluluk yükledi omuzlarımıza.

Pandeminin ilk gününden bugüne kadar müzik emekçilerinin tüm sorunları ile ilgilenmeye çalıştık. Sık sık T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile çevrim içi ve yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik. Birçok şehrin belediye başkanları, STK’lar ve meslek birlikleri yöneticileriyle istişarelerde bulunduk. Bizden talep edilen bilgileri anında hazırlayıp çözüme faydası olması açısından sunduk. Taleplerimizi gerek sözlü gerek yazılı olarak bildirdik. Her bir aşamada web sitemizden, sosyal medya hesaplarımızdan, sms ve e-posta yolu ile üyelerimizi bilgilendirdik.   

Tüm bu çalışmalarımızın sonucunda da geçtiğimiz Aralık ayında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Müzik Susmasın’ projesi kapsamında ‘İlk Sahne İlk Alkış’ projesini başlattık. Üyelerimiz dışında kayıt dışı olan müzik emekçilerine de referans olarak desteklerden faydalanmalarını sağladık. Görüşmelere devam ederek desteğin büyüyerek devam etmesi konusunda çaba gösterdik.

Belirtmek isteriz ki; MÜYORBİR’i temsilen Başkanımız Burhan Şeşen, Yönetim Kurulu’nun iradesiyle kurumumuzu temsilen yetkili kılınmıştır. Yapılan tüm görüşmeler ve açıklamalar şahsi olarak değil meslek birliğimizin prensipleri, ihtiyaçları ve üyelerinin menfaatleri göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Gerçekleştirilen tüm çalışmalar, birlik ve dayanışma içinde müziğin devam etmesi, yaşam hakkı çerçevesinde müzik emekçilerinin yaşamlarını sürdürebilmesi içindir. Bundan sonra da bu yönde çalışmalarımız devam edecektir.
Müzik Yorumcuları Meslek Birliği Yönetim Kurulu”