Ana Sayfa Kültür Sanat Müzisyenler sosyal hakları için müzikplatformu.com’da buluşuyor!

Müzisyenler sosyal hakları için müzikplatformu.com’da buluşuyor!

1324
müzik platformu

Yıllardır elde edilemeyen sosyal haklar ve pandemi ile çöküşe geçen müzik endüstrisi çalışanları için www.muzikplatformu.com platformu kuruldu.

Müzik sektöründe yıllardır dile getirilen sorunlara bir türlü çözüm bulunamazken bir de üstüne pandemi boyunca sahnelerin durdurulması sektör paydaşlarını hayli zor duruma düşürdü. Konuyla ilgili adımlardan biri de www.muzikplatformu.com’dan geldi. Tamamen gönüllü bireylerin desteğiyle ilerleyen proje, müzik endüstrisini tek tıkla bir araya getirmeyi hedefliyor. Amaç; endüstride kaç kişinin istihdam edildiği, kaçının sigortalı çalışabildiği ve kaçının sigortalı çalış(a)madığı bilgisine erişerek çözüm için bir sonraki aşamaya geçmek.

Müzisyenlerin ilk aşamada tek yapması gereken siteye girip anketi doldurmak ve sektörde değerli bir datanın oluşmasına katkı sağlamak.

Önemli Kurumlardan Destek Gecikmedi!

Önemli kurum ve kuruluşlardan platforma destek de gecikmedi. Müzik ve Sahne Sanatları Sendikası, TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi, müzik meslek birliklerinden MESAM, MÜYORBİR, MÜ-YAP ve MÜYA-BİR platformun destekçileri arasında yerini aldı.

Platform Nasıl Çalışıyor?

Peki bu platform nasıl çalışıyor? Yapılması gereken tek şey siteye girip anketi doldurmak.

“müzikplatformu.com”un erişilecek bilgilerle ilgili gizlilik ilkesi ise temel prensibi.

Platformun kurucusu Merve Eryürük, veri toplamanın önemini ise şu sözlerle açıklıyor: “Müzik endüstrisinin sigorta sorunu, veri ile somutlaşır ise bu konunun çözümü için adım atılabileceği apaçık ortadadır. Bu sebeple www.muzikplatformu.com isimli platform kurulmuştur. Herhangi bir ticari menfaati olmayan platformun ana prensipleri, kamu kurumları ile çözüm çalışmalarında kişisel verilerin paylaşılmamasıdır. Platformdan gelecek veriler, sadece bu konu özelinde değil müzik endüstrisine fayda sağlayacak başka çözümleri de içermektedir.”

Toplanan Veriler Ne işe Yarayacak?

Müzik endüstrisinde çalışan kişilerin özellikleri (eğitim/cinsiyet/meslek/ikametgahi vb. ve endüstride yer alan meslek gruplarının bilgisine ulaşmak isteyen platform elde ettiği verilerle ise;

  • Sigortasız çalışan kişilerin sigortalanabilecekleri mevzuatı oluşturmak için,
  • Sigortalı olmasına rağmen prim ödemelerinde sorun yaşayan kişilere  iyileştirici çözüm bulmak için,
  • Müzik endüstrisi içinde yer alan tüm meslek kollarını bularak, ilgili resmi mercilerde bu iş kollarının tanımlanmasının yapılması için çalışmalar gerçekleştirecek.

Bu çalışmaların sonunda ulaşmak istedikleri hedef ise;

  • Sanatçıların ve müzik endüstrisi emekçilerinin ihtiyaçlarına/çalışma koşullarına göre sigorta mevzuatının iyileştirilmesi ve çalışan herkesin sosyal güvencesinin sağlanması,
  • Müzik endüstrisinde çalışan herkesin “mesleki yeterlilik belgesi” alması, bu belge ile müzik endüstrisinde çalışanların resmi ve özel kuruluşlarda mesleklerini icra ettiklerine dair başka herhangi bir dokümana ihtiyaç duymamaları,
  • Mesleki yeterlilik belgesinin sağlayacağı faydalardan müzik endüstrisi çalışanlarının faydalanması (SGK prim hibeleri, e-devlet sisteminde meslek bilgisinin otomatik gözükmesi vb.),
  • Türkiye müzik endüstrisi haritasının çıkarılması.