Ana Sayfa Gündem Kademeli Normalleşme genelgesi yayınlandı!

Kademeli Normalleşme genelgesi yayınlandı!

normallesme

İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00’te sona erecek tam kapanma dönemi sonrası başlayacak ve 1 Haziran’a kadar sürecek kademeli normalleşme planını açıkladı. Sosyal medyayı yorum yağmuruna tutan vatandaşlar, biraz da esprili yorumlarla normalleşmeden beklediğini bulamadığını dile getirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen genelgeye göre hafta içi sokak kısıtlaması 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak. Cumartesi ve pazar günleri sokağa çıkma yasağı (pazartesi 05.00’e kadar) devam edecek. Kreş, anaokulları ve AVM’ler açılacak. 18 yaş altı gençler ve iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, herkese uygulanan kısıtlamalara göre sokağa çıkabilecek.

– Yeme içme yerleri hafta içi 07.00-20.00 arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 arasında ise sadece paket servis olarak hizmet verecek.

– Pazar yerleri hafta içi 07.00-19.00 arasında açık olacak, hafta sonları ise pazar yeri kurulmayacak.

– Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, zücaciye ve hırdavat dükkanları hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

– 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altındakilerin şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

Alışveriş Merkezleri Açılıyor

– Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parklar 1 Haziran’a kadar kapalı kalacak.

– Çay ocakları masa, sandalye, taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla çalışabilecek.

– Alışveriş merkezleri hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacak.

– Kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma usulleri uygulanmaya devam edilecek, mesai saatleri 10.00-16.00 olarak uygulanacak.

Sabırsızlıkla 17 Mayıs sabahından itibaren normalleşmeyi bekleyen vatandaşlar, açıklamanın ardından sosyal medyada konuyla ilgili beklediklerini bulamadıklarını belirten binlerce yorum yaptı. Özellikle AVM’lerin açılıp küçük esnafın dükkanlarının kapalı olmaya devam edecek olması büyük eleştiri aldı. Tam kapanma sürecinde neden aşılamanın yapılamadığı sorgulandı. Birçok kişi de tam kapanmadan önceki durumdan çok da farklı bir noktaya gelinmediğini belirtip olaya esprili şekilde yaklaşarak eleştiri yaptı.

Aynı yere geri mi döndük ne?

Gerçek olaylardan esinlenilmiştir 😀

Değişiklik bizi bizden aldı 😀

Elbet bir gün…

Gerçekten bayağı iyi normalleştik!

Anlayanlar anlamayanlara bir zahmet anlatıversin…