Ana Sayfa Eğitim Öğrenci koçu hizmetine talep tercih döneminde yüzde 528 arttı!

Öğrenci koçu hizmetine talep tercih döneminde yüzde 528 arttı!

tercih koçu

Hizmet platformu Armut, en çok sınav ve tercih dönemlerinde talep edilen “öğrenci koçluğu” hizmetini inceledi. Her sene tercih dönemlerinde artışa geçen öğrenci koçluğu hizmeti kategorisi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 528 arttı.

Öğrencilerin hayatlarındaki en önemli dönemlerinden biri olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih dönemi yaklaştı. 5 – 20 Ağustos tarihlerinde yapılacak tercih dönemi öncesi Türkiye’nin en büyük online hizmet platformu Armut.com, Yükseköğretim Kurumlarının Sınavları’nın yapıldığı dönemlerde yükselişe geçen “öğrenci koçluğu” hizmeti verilerini inceledi. Armut.com verilerine göre; Temel Yeterlilik Testi Danışmanlığı, tercih danışmanlığı, sınava hazırlık planlarının yapılması gibi konularda ortaya çıkan “öğrenci koçluğu” ihtiyacı taleplerinin geçtiğimiz yıllara oranla arttığı gözlemlendi.  

Tercih dönemi yaklaştıkça talepler artıyor

Verilerde en çok dikkati çeken rakamlar Temmuz ve Ağustos aylarında elde edildi. Geçtiğimiz yıllarda yaz ortası yükseliş oranlarının yüzde 90 ila yüzde 120 oranında olduğu talepler, bu yılın aynı döneminde yüzde 528 oranında artış göstererek rekor kırdı. 

Öğrencilerin çoğunluğunun sınava hazırlık planı yapılması talebinde bulunduğu görülürken, yaz dönemlerinde ise sınav sonrası doğru tercih yapmaları için danışmanlık taleplerine yönelmeleri dikkati çekti. Gelen taleplerin yüzde 81’inin Temel Yeterlilik Testi danışmanlığı için geldiği görüldü.

Taleplerde dikkati çeken bir başka nokta ise, görüşmelerin pandemi sebebiyle uzaktan yapılma isteği oldu. Buna göre öğrenci ve danışmanların yüzde 70’inin online görüşmeyi tercih ettiği gözlemlendi. Görüşmelerin yüzde 41’i öğrenci koçunun yönlendirdiği sıklıkta gerçekleşirken, öğrencilerin yüzde 40’ı haftalık olarak görüşmek istiyor.