Ana Sayfa Yaşam Onaylı işletmeler dışında midye tüketilmemeli!

Onaylı işletmeler dışında midye tüketilmemeli!

midye dolma

Son zamanlarda sık sık midye zehirlenmesi vakalarıyla karşılaştıklarını belirten Gıda Mühendisleri İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, merdiven altı üretilen yerlerden midye dolma yenilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Gıda Mühendisleri İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, çok sevilerek tüketilen midye dolma konusunda önemli açıklamalar yaptı. Son zamanlarda sık sık midye yiyen vatandaşlardan zehirlenme vakalarıyla karşılaştıklarını belirten Toprak, midyelerin suyu süzerek plaktonik organizmalarla beslendiği için yetiştiği yerin çok önemli olduğunu vurguladı. Gıda zehirlenmesi yaşamamak için güvenilir yerlerden tüketilmesi konusunda uyarılarda bulunan Toprak, “Suyun kalitesi kadar hijyenik koşullarda üretilmesi, hazırlanması ve tüketilmesi gerekiyor. Bununla birlikte sıcaklık önemli, taşınması, depolanması ve sunumuna dikkat etmeliyiz. Ancak bunlara dikkat ettiğimiz sürece, midye tüketebiliriz” dedi.

Midyeyi Tarım ve Orman Bakanlığı’nca onay verilen yerlerden tüketilmesi gerektiğini belirten işletme sahibi Serkan Alak ise il ve ilçe tarım müdürlüklerinin sık sık denetim yaptığını bu nedenle midyenin onaylı yerlerden yenilmesi gerektiğini açıkladı.

13 kez ceza yedi

Diğer yandan izinsiz midye toplayarak geçindiklerini söyleyen Fırat Eğin ve Mehmet Çaçan, sabah çok erken saatlerde denizin dibinden kum midyesi topladıklarını söylediler. Eğin günde 250 TL kazançlarının olduğunu anlatırken, Çaçan da bugüne kadar 13 kez izinsiz midye topladığı için ceza aldığını cezaların 3 bin ile 50 bin TL arasında değiştiğini anlattı. (DHA)