Ana Sayfa Sağlıklı Yaşam Prof. Dr. Özer Ergün: Eldivenden ziyade hijyen önemli!

Prof. Dr. Özer Ergün: Eldivenden ziyade hijyen önemli!

1558
plastik eldiven

Dardanel’in ton balığı fabrikasında eldiven takılmadan paketleme yapılması büyük tepkilere yol açtı. Şirket “Standartlara uygunuz” diyerek kendini savunurken, Prof. Dr. Özer Ergün, “Eldivenler büyük risk taşıyor. Önemli olan ellerin hijyeni” dedi.

Haber: Pınar Karahan

Dardanel’in ton balığı fabrikasında çıplak elle paketleme yapıldığını gösteren video sosyal medyada hızla yayıldı. Videoda gösterilen kısmın butik üretim bölümlerinden biri olduğunu ve dünyada da paketlemenin bu şekilde yapıldığını açıklayan şirkete karşı eleştiriler son bulmadı.

Prof. Dr. Özer Ergün
Prof. Dr. Özer Ergün

Üretimde, sürekli temiz tutulan çıplak ellerle çalışmanın daha doğru olduğunu belirten İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Ergün, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gıda üretiminde plastik eldivenlerin büyük risk taşıdığını, çalışanların plastik eldiven takmanın verdiği rahatlıkla tüm gün aynı eldivenle birçok yere dokunduğunu bildiren Prof. Dr. Ergün, “Oysa elinde eldiven olması mikropları bir yerden başka bir yere taşımadığı anlamına gelmiyor. Eldivenler kolay yırtılabiliyor ve parçalanabiliyor. Eldiven takacaksa da çalışanın günde en az 20 – 30 eldiven değiştirmesi ve eldiven taktığında da üründen hariç başka bir yere dokunmaması, eldivenini sürekli kontrol etmesi gerekiyor” dedi.

“Hem ekmeğe hem kasaya dokunuyorlar”

Bu konuda sürekli uyarılarda bulunduklarını anlatan Prof. Dr. Ergün, “Bu tür üretim yerlerinde eldiven takmak yerine sık sık ellerin sabun ve bol su ile yıkanması, ürün hariç başka yere dokunulmadan çalışılması daha doğru bir yöntem” ifadelerini kullandı. Pastaneler, fırınlar gibi gıda ürünlerinin alındığı yerler hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Ergün, “Ekmek, kurabiye, simit gibi ürünleri paketleyen ve bize veren satıcıların da tek kullanımlık eldivenlerden takması ve yine ellerini sık sık sabun ve bol su ile yıkaması çok önemli. Bir eldiven takıp akşama kadar aynı eldivenle çalışıp hem ekmeğe hem de kasaya dokunması hijyenik değildir” diyerek alışveriş yaparken dikkatli olunması konusunda uyardı.