Ana Sayfa Aşk - İlişkiler Psikolog İpek Özaktaç: Sevgililer Günü kutlaması baskı ve stres yaratabiliyor!

Psikolog İpek Özaktaç: Sevgililer Günü kutlaması baskı ve stres yaratabiliyor!

1636
sevgililer günü
Sevgililer Günü hediyesi

Yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi açıklama yapan Uzman Klinik Psikolog İpek Özaktaç, özel günlerin kutlanması gerektiği inancının bireyler üzerinde baskı ve stres yarattığına sıkça şahit olduklarını belirterek, “Bugün için alınan pahalı hediyeler, abartılı sürprizler ve kutlamalar bir sevgi ölçütü değildir. Bireyler için gerçekten bir anlam taşıyan günlere verilen önem kuşkusuz ki daha değerli ve kıymetli. Doğum günü, tanışma yıldönümü, evlilik yıldönümü gibi tarihler sizden parçalar ve anlamlar taşıyor” dedi.

Haber: Pınar Karahan

Özel günlerin kutlanması gerektiği inancının bireyler üzerinde baskı ve stres yarattığına sıkça şahit olduklarını belirten Medical Park Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog İpek Özaktaç, “Üstelik söz konusu olan özel gün dünya genelinde kabul edilen ve kutlanan bir günse bu baskı daha da fazla hissediliyor” dedi. Şubat ayının gelmesi ile birlikte Sevgililer Günü’ne dair kutlamalar, hediyeler, kırmızı renklerin gündemde geniş yer kaplamaya başladığının altını çizen Özaktaç, sözlerine şöyle devam etti: “AVM’ler, mağaza vitrinleri, e-ticaret siteleri, sosyal medya kanalları… Kısacası kafamızı nereye çevirsek 14 Şubat’ı hatırlatan, dolayısıyla hediye alınması gerektiğini ima eden afişler, bildiriler ve bu güne özel indirim sloganlarıyla karşılaşıyoruz. Bu durum ilişki içinde olanlar için nasıl ve ne şekilde kutlanması gerektiğine dair bir stres yaratırken ilişkisi olmayan bireyler için de eksiklik, yalnızlık inancı ile birlikte zorlayıcı duygulara sebep olabiliyor.”

Uzman Klinik Psikolog İpek Özaktaç
Anlam yüklemeyenlerin işi kolay        

“Sevginin belirli bir günde kutlanması gerektiğine inanmayanların işi kolay, onlar bu baskı ve stresi hissetmiyor. Diğer yandan, 14 Şubat tarihine anlam yüklemiş olan kişiler ve partnerleri için tarih yaklaştıkça stres seviyesi artıyor” diyen Özaktaç, “Bu yıl Covid-19 önlemleri nedeniyle bir restoranda şık bir yemekle kutlamak mümkün olamayacak olsa da çiçek göndermek, hediye almak, evde güzel bir yemek sürprizi hazırlamak gibi beklentinin eşlik ettiği davranışlar ilişkileri olumsuz etkileyebiliyor. Ya sürpriz bekleyen taraf hayal kırıklığı yaşıyor ya da bir sürpriz yapması gerektiğini düşünen taraf ne yapacağını bilemeyerek kaygıya maruz kalıyor. Bazen de beklentiler çiftler arasında gerilime zemin hazırlayarak tartışmalara, fikir ayrılıklarına yol açabiliyor” dedi.

Sosyal medya yoksunluk hissettiriyor!   

Günümüzde bireylerin günlük hayatlarını sosyal medya hesapları üzerinden sergilemek konusunda daha çok eğilim göstermeye başladığını da ifade eden Özaktaç’a göre, özel günlerini nasıl geçirdiklerini paylaşan çiftler, diğer çiftlerin kendilerini onlarla kıyaslamalarına, eğer gösterişli bir kutlamaya şahit olurlarsa da eksiklik, yoksunluk hissetmelerine neden olabiliyor. Oysa sosyal medyada karşılaştığımız paylaşımlar yalnızca birkaç saniyelik anlardan oluşuyor. Dolayısıyla, paylaşım yapıldıktan sonra gerçek hayatta bireylerin neler yaşadığını bilmiyor olmamız yanılsamalara, yanlış yorumlara sebebiyet verebiliyor.

Pahalı hediyeler sevgi ölçütü değil!        

Özel günlerin asıl amacının tüketimi arttırmak olduğunu göz önünde bulundurmak bu noktada büyük önem taşıyor. Bir gün, siz anlam verdiğiniz ölçüde anlamlı hale geliyor. 14 Şubat yalnızca bir tarih, onun kutlanması gereken özel bir gün olduğu anlamı ise ticari yönünün zamanla çok fazla önem kazanmasından kaynaklı. Bugün için alınan pahalı hediyeler, abartılı sürprizler ve kutlamalar bir sevgi ölçütü değildir. Bireyler için gerçekten bir anlam taşıyan günlere verilen önem kuşkusuz ki daha değerli ve kıymetli. Doğum günü, tanışma yıldönümü, evlilik yıldönümü gibi tarihler sizden parçalar ve anlamlar taşıyor. Dolayısıyla, sevgiyi tek bir güne sıkıştırmaktan vazgeçip size daha anlamlı ve değerli hissettirecek anları keşfetmeye çalışmak önemli olacaktır.