Ana Sayfa Gündem Salda Gölü’nün UNESCO Doğal Miras Listesi’ne girmesi için çalışmalar başladı!

Salda Gölü’nün UNESCO Doğal Miras Listesi’ne girmesi için çalışmalar başladı!

1616
salda gölü

Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan ve her yıl binlerce yerli – yabancı turistin akınına uğrayan Burdur’daki Salda Gölü için düğmeye basıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin UNESCO Doğal Miras Listesi’ne dahil edilmesi için harekete geçtiklerini duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Salda Gölü’nün oldukça temiz, oligotrofik özellikte, az tuzlu ve yüksek alkalinite özellik göstermesi, güncel stromatolit oluşumlarının dünyada az bulunan bir örnek olması ve gölün bu yönü ile ekolojik olarak benzersizlik özelliğine sahip olması gölün biyolojik çeşitliliği konusunda belirleyici etkenlerinden olduğu belirtildi.

Mars’a en yakın iki bölgeden biri

Gölün, jeolojik ve kimyasal özellikleri, barındırmış olduğu endemik türler ile Önemli Doğa Alanı ve Önemli Kuş Alanı kriterlerini sağlayan Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma altına alınan kritik türlere ev sahipliği yapan Uluslararası ve Ulusal düzeyde öneme sahip bir alan olduğunun altı çizilerek “Bölgede yapılan çalışmalar dünyada Mars gezegeninin yüzey özelliklerini (magnezyum yüklü beyaz kayalar) taşıyan dünyadaki iki bölgeden birinin Salda Gölü olduğunu göstermektedir” denildi.

Çalışmalar başladı!

Biyolojik çeşitliliğin yerinde korunması için en önemli ve değerli doğal habitatları barındırması sebebiyle Dünya Kültürel ve Doğal Mirası’nın Korunması’na Dair Sözleşme’nin 2. maddesinde belirlenmiş ’doğal miras’ niteliklerine uygun olan Salda Gölü’nün bu kapsamda Bakanlık tarafından (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin UNESCO Doğal Miras Alanları Listesi’ne dahil edilmesi için çalışmaların başlatıldığı duyuruldu. Açıklamada, “Aday listesine dahil edilebilmesi için, ön şartları yerine getirmek üzere biyolojik çeşitlilik araştırma, sosyo-ekonomik yapının ve taşıma kapasitesinin belirlenmesiyle yönetim planı çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca ön hazırlık sürecinde 27. Dönem UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi, Jeolojik Miras ve Jeopark İzleme Grubu Toplantısı’nda Salda Gölü’nün Dünya Mirası Listesi’ne alınması talebi değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı.