Ana Sayfa Dostlarımız Tavşan Ralph’i kurtarabiliriz! Çözüm: Kelebek Etkisi!

Tavşan Ralph’i kurtarabiliriz! Çözüm: Kelebek Etkisi!

347
tavşan ralph

The Humane Society bir hafta önce stop-motion tekniği ile çektiği 4 dakikalık kısa bir film yayınladı. Bu mini-belgesel niteliği taşıyan yapımda deney hayvanı Tavşan Ralph’in yaşamı üzerinden, kozmetik sektöründe denek olarak kullanılan hayvanların eziyet gibi yaşamları sarsıcı bir biçimde anlatıldı. Bu girişim, “Ralph’i Kurtar” (#saveralph) mottosuyla kısa sürede büyük yankı uyandıran bir hareketi başlattı. Zaten The Humane Society’nin amaçladığı da buydu. Sitelerindeki slogandan da anlaşılacağı gibi: “Biz büyük düşünürüz. Biz korkusuzuz. Zulme uğrayan tüm hayvanlar için ayağa kalkar ve savaşırız.” İşte biz de bunu yapacağız. Büyük düşüneceğiz.

Kelebek Etkisi‘ni hepimiz duymuşuzdur. Küçük değişkenlerin, neticeyi akıl almaz derecede etkileyebildiğinden bahseder. İşte Ralph’i kurtarmanın anahtarı da burada. Endişelenmeyin. Ralph tabii ki kurtulabilir. Hem de büyük kahramanlıklar gerektirmeyecek şekilde. İhtiyacı olan tek şey bir kelebeğin kanat çırpışı. Size basit ama etkili 3 çözüm söyleyeceğim ancak bunlara geçmeden önce gelin hayvan deneyleri hakkındaki bilgilerimizi yoklayalım ve dünyanın en masum canlılarının nasıl bir acımasızlığa maruz bırakıldıklarını birlikte görelim.

  • Her yıl yüzlerce kozmetik şirketi, ürünlerini milyonlarca hayvan üzerinde dener. Gerekçe olarak insanlığı korumayı amaçladıklarını söylerler ama aslında bu vahşetin tek nedeni, “Yapay Hücre Testleri” gibi hayvanlara zarar vermeyen test yöntemlerinin pahalılığıdır.
  • Hayvan testlerinin büyük çoğunluğu ürünün cildi ve göz dokusunu tahriş edip etmeyeceğini görmek içindir.
  • Bu testler sırasında hayvanların bilinci açıktır ve acıyı sonuna kadar hissederler.
  • Yaygın olarak kullanılan bir başka test de hayvanın belirli bir maddenin ne kadarına maruz kaldığında öleceğinin belirlenmesidir. Bazen hayvanlara, ağırlıklarının yarısı kadar kimyasal madde yutturulur.
  • Kozmetik ürünlerinin hamile kadınlarda ve bebeklerde etkisinin ölçülebilmesi için hamile tavşanlar özellikle seçilir ve öldürülür.
  • Yılda en az ‘115 MİLYON’ hayvan testlerde kullanılıyor.

Ortada yürek burkan bir tablo var. Ancak artık bizim “Vah vah” edecek zamanımız olmadığı gibi hayvan dostlarımızın da bekleyecek zamanı yok. Şimdi harekete geçme zamanı.

3 basit çözüm!

İlk olarak size bir uygulama önereceğim: “Cares”. App Store ve Android marketlerde bulabileceğiniz çok basit bir uygulama. Yapmanız gereken tek şey arama kısmına kontrol etmek istediğiniz markanın ismini yazmak. Eğer yeşil bir ekranın üstüne “Cruelty-Free” ibaresi gelirse bu, o ürünün üretim aşamasında hayvanlar üzerinde denenmediğini göstermiş olur. Ancak kırmızı bir ekranın üstüne “Not Cruelty-Free” ibaresi gelirse, bu o ürün üretilirken hayvanlar üzerinde denenmiştir anlamına geliyor. Bu kontrolü yaptıktan sonra artık seçim tamamen sizin.

İkinci bir yöntem ise uygulama kullanmadan doğrudan ürünün üzerinde ibare var mı yok mu kontrol etmek. Eğer ürünün üzerinde resmi crueltt-free ibarelerinden birisi bulunuyorsa o ürün hiçbir hayvan zarar görmeden üretilmiş demektir. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Üçüncü olarak yapabileceğimiz bir başka şey ise Google’a “The Humane Society-Save Ralph” yazıp resmi siteye girerek sitenin en alt kısmında bulunan “Take Action” butonuna basarak Ralph’i Kurtar mottosuyla organize edilmiş imza kampanyasına katılmak. Böylece farkındalığımızı eyleme dökmüş, vicdanımızı yalnızca dinlemekle kalmayıp konuşturmuş olacağız.

İşte yapabileceğimiz bu basit şeyler, yılda 115 milyondan fazla hayvanın hayatta kalmasını sağlayabilir. Yazımın başında bahsetmiştim ve yine söylüyorum: Kelebek Etkisi’ Ralph’i kurtaracak. Her birimizin vicdanında büyüleyici kanatlarıyla birer kelebek olduğunu biliyorum. İzin verin kanatlarını çırpsınlar. Çırpsınlar ki çok güçlü bir fırtına çıkarsınlar. Bizim, tüm insanların içindeki acımasızlığı söküp yerine merhamet yerleştirecek bir fırtına.

Emir Fatih Özdemir’in konuyla ilgili YouTube açıklaması: