Ana Sayfa Aşk - İlişkiler Tutumlu Ebeveyn Olmak!

Tutumlu Ebeveyn Olmak!

ebeveyn

Her gün daha fazla çalışıp ancak ödemelere yetişemediğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Bu dönemde bir de ebeveynseniz her bir gideri detaylıca düşünmek zorundasınız.  

Kelimenin tam anlamıyla her şeyin fiyatları yükselirken ve asgari ücret yeterli oranda artmazken, daha fazla insan az parayla yaşamanın yollarını arıyor. 
Bir de eğer çocuğunuz varsa durumlar daha da ciddileşiyor. Kaygılar artıyor. 
Tüketim çılgınlığı yaşadığımız bugünlerde aile içi ekonomik dengeyi korumak için “bütçe listesi yapmak”  çok önemli. Gelir ve giderlerinizin bir listesini yaparak kolaylıkla gereksiz harcamalarınızı görebilirsiniz. Hani hep sorarız ya “Nereye gitti bu para?” diye, işte onun cevabını böylece bulabiliriz. 

Biz ebeveyn olarak dengeyi nasıl sağlıyoruz?

Öncelikle karı-koca olarak önceliklerimiz hiçbir zaman eşya olmadı. İkimiz de kapsül gardırop kullanıyoruz. Gerekmedikçe hiçbir şey almıyoruz. Bunun yerine yeni bir şehri ziyaret etmek, yeni bir ülkeye ayak basmak, yeni bir hobi edinmek… Yeni bir şeyler yapmanın tecrübesi bizim hep önceliğimiz. 

Kızımız doğunca daha doğrusu doğmadan zaten giderler artmıştı 🙂 Hamilelik ve doğum yapmak başlı başına önemli bir gider kalemi.
Bir anne olarak özellikle ilk çocuğun verdiği heyecanla alışveriş konusunda aşırıya kaçmamaya özen gösterdim. Çünkü biliyoruz ki bebekler, çocuklar çok hızlı büyüyor. Ve ben şanslıydım ki çok fazla yeğenim vardı. Ailedeki yaşıtlardan kıyafet ve bebek ürünleri almak bütçeyi fazlasıyla rahatlatıyor.

Bununla beraber özellikle mevsimsel ürünler için (kar tulumu, rüzgarlık, yağmurluk vb.) ikinci el pazarlarını kullanmak da çok yardımcı oluyor. Dediğim gibi çok çabuk büyüyorlar ve bu ürünleri çok kısa süreler kullanıyorlar. Sürekli sıfır ürün almak gerekmiyor. Çevrenizdeki ikinci el pazarlarını kullanabileceğiniz gibi bunun için internette de birçok uygulama var. Sanal gezintilerde interneti doğru kullanmak. Sadece belirlediğiniz ihtiyacınızı satın alıp uygulamadan çıkmak sizin yararınıza olacaktır:) Anında almak yerine indirimli günleri, ürünleri takip edin.

Kitap ve oyuncak kategorisinde de ikinci el alışverişi çok daha mantıklı. Ben özellikle oyuncakları ikinci el alıyorum. Masraf hakkımı kitaplardan yana kullanıyorum 🙂 
Pahalı oyuncaklar için arkadaşlar arasında değiş tokuş yapabilirsiniz. Biz anneler kitaplarımızı takas usulü okurken çocuklarımıza da bu alışveriş şeklini öğretebiliriz.
Çocuğunuzla sosyalleşirken bütçesi uygun olan veya ücretsiz etkinlikleri seçin. Mesela doğada olmak bedava ve çok eğlenceli 🙂
Hediyeleri planlayın. Özellikle çocuklar söz konusu ise ben “sürdürülebilir hediye”den yanayım. Ama tabii ki alacağınız başka hediyeler olacaktır. Bunu son ana bırakmayın.
En önemlisi çocuklarınızın isteklerine nasıl “hayır” diyeceğinizi öğrenin.
Aşırılıklar yerine çocuğunuzla en sevdiğiniz şeylere bütçe ayırın. Kızımız doğduğundan beri şehir ve ülke gezmeye devam ediyoruz. Ben lüks bir oda, ihtiyacından fazla kıyafet yerine onunla gezmeyi seçtim. Ona daha fazla kitap almayı ve okumayı seçtim. 

Bilinçli farkındalıkla yaşamaya özen gösteriyor, çalışırken ve kazandığımızı harcarken keyif almaya çalışıyoruz.  

Uygulama:

Ev yapımı sulu boya çalışması:

Hem organik hem bütçe dostu hem de çok pratik bir sulu boya çalışmasından bahsedeceğim size.

Çocuklar için organik içerikli etkinlik malzemeleri pahalı olduğu için Simay 3 yaşına girene kadar hamur ve boya etkinlikleri için materyalleri kendim yapıyordum. Bu konuda renkli boyalar için baharatlardan, sebze ve meyve sularından yararlanıyorum.

Sarı = Zerdeçal

Yeşil = Ispanak suyu

Kahverengi = Kakao tozu

Turuncu = Toz biber

Bu içeriklere az miktarda su ekleyip istediğiniz kıvama getirebilirsiniz ve isterseniz bal ekleyerek boyaları akışkan yapabilirsiniz. Ben bazen mısır unu ekliyordum.