Ana Sayfa Sağlıklı Yaşam Ulusal Sağlık Enstitüsü, ‘MOMI-VAX’ ile hamilelik ve doğum sonrasında COVID-19 aşısının etkilerini...

Ulusal Sağlık Enstitüsü, ‘MOMI-VAX’ ile hamilelik ve doğum sonrasında COVID-19 aşısının etkilerini araştırıyor!

hamile

COVID-19 adının hayatımıza girdiği ilk günlerden itibaren merak edilen sorulardan biri de bulunan aşının hamilelere de uygulanıp uygulanamayacağıydı. Aşılanmanın 30 yaş altına kadar düştüğü bugünlerde sevindirici bir haber daha geldi. Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) hamilelik ve doğum sonrası dönemde COVID-19 aşısının etkileri üzerine MOMI-VAX adlı yeni bir çalışmaya başladı.

Yazar: İSTÜN Araştırma Görevlisi Saadet Turhan

1.5 yılı aşkın süredir COVID-19 ile mücadelemiz sürüyor. Aşılanmanın hızlanması, günlük vaka sayılarının 5 binli rakamların altına düşmesi ile nihayet 1 Temmuz’dan itibaren kademeli normalleşmede üçüncü etaba geçebileceğiz.

Bu sırada tabii COVID-19 araştırmaları da devam ediyor. Özellikle ilk günden itibaren merak edilen sorulardan biri hamilelerin virüsten nasıl korunacağıydı. Bulunan aşı hamilelere uygulanabilecek mi, uygulanırsa çocuğa zararı olacak mı, anneler doğumdan sonra emzirebilecek mi vs…

Güzel haber Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden (NIH) geldi. Enstitü, hamile veya doğum sonrası kişilere uygulanan COVID-19 aşılarının oluşturduğu bağışıklık tepkilerini değerlendirmek için yeni bir gözlemsel çalışmaya başladı. Araştırmacılar, hamilelik sırasında veya doğum sonrası ilk iki ayda aşılanan kişilerde COVID-19’a neden olan virüs SARS-CoV-2’ye karşı antikorların gelişimini ve dayanıklılığını ölçecekler. Araştırmacılar ayrıca aşı güvenliğini değerlendirecek ve aşı kaynaklı antikorların plasenta ve anne sütü yoluyla bebeklere transferini değerlendirecekler.

Fauci: “Çalışma, boşlukları dolduracak”

MOMI-VAX adlı çalışma, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün bir parçası olan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü (NIAID) tarafından destekleniyor ve finanse ediliyor. NIAID, bulaşıcı ve bağışıklık aracılı hastalıkların nedenlerini araştırmak ve bu hastalıkları önlemek, teşhis etmek ve tedavi etmek, daha iyi araçlar geliştirmek için dünya çapında araştırmalar yürütüyor ve destekliyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki on binlerce hamile ve emziren kadının mevcut COVID-19 aşılarını yaptırmayı seçtiğini belirten NIAID Direktörü Anthony S. Fauci, “Ancak, bu popülasyonlarda aşılamaya ilişkin sağlam, ileriye dönük klinik verilere sahip değiliz. Bu çalışmanın sonuçları, hamilelik sırasında ve doğum sonrası dönemde COVID-19 aşısı ile ilgili bilgi, politika önerileri ve kişisel karar verme sürecimizdeki boşlukları dolduracaktır” açıklamasını yaptı.

COVID-19’lu hamile kişilerin hamile olmayan yaşıtlarına göre hastaneye yatırılma, yoğun bakım ünitesine kabul edilme, mekanik ventilasyona ihtiyaç duyma ve hastalıktan ölme olasılıkları daha yüksek. Hamilelik sırasında yaşanan şiddetli COVID-19, bebeği erken doğum gibi komplikasyon riskine de sokabiliyor. NIAID çalışmasını yürüten araştırmacılar, aşılı katılımcılarda ve bebeklerinde antikor yanıtlarını değerlendirecekler. Diğer hastalıklarla ilgili deneyimler, aşının neden olduğu antikorların anneden bebeğe transferinin, yeni doğanları ve bebekleri yaşamın erken dönemlerinde COVID-19’dan korumaya yardımcı olabileceğini düşündürüyor.

Araştırmanın NIH tarafından yürütülmesi neden önemli?

NIH, Amerika Birleşik Devletleri’nin tıbbi araştırma ajansı. NIH çatısı altında 27 enstitü ve merkez var. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nın da bir bileşeni. Temel, klinik ve translasyonel tıbbi araştırmaları yürüten ve destekleyen birincil federal kurum ve hem yaygın hem de nadir hastalıkların nedenlerini ve tedavilerini araştırıyor.

Çalışma ABD’de yaklaşık 20 klinik araştırma merkezinde gerçekleşecek ve 750’ye yakın hamile ve 250 doğum sonrası kadın çalışmaya dahil edilecek. Katılımcılara 2-6-12 ay aralıklarla testler yapılacak ve bebekleri doğumdan sonraki ilk 1 yıl boyunca takip edilecektir. 2022 yılında çalışmanın tamamlanması bekleniyor.

 NIH ve programları hakkında daha fazla bilgi için www.nih.gov adresini ziyaret edebilirsiniz.