Ana Sayfa Gündem Usta Gazeteci Celal Korkut: Yazılı basın ölmez!

Usta Gazeteci Celal Korkut: Yazılı basın ölmez!

1546
celal korkut

Gazetecilik mesleğinin usta ismi nam-ı diğer “Big Chef” Celal Korkut, “İstanbul İletişim Konuşmaları”nın konuğu oldu. Yazılı basının tiraj kaybetmesi hakkında da soruları yanıtlayan Korkut, “Yazılı basının asla biteceğini düşünmüyorum. Sadece konuları gazetede farklı bir şekilde sunmalı ve çocuklara hem kitap hem de gazete okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışmalıyız” dedi.

Hürriyet Gazetesi’nde stajyer olarak başladığı mesleğinde 43 yılı geride bırakan Hürriyet Gazetesi İstihbarat Müdürü Celal Korkut, İstanbul Üniversitesi bünyesinde düzenlenen “İstanbul İletişim Konuşmaları”nın konuğu oldu.
Gazetecilik Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Hülya Semiz Türkoğlu’nun moderatörlüğünde “Günümüzde Yazılı Basın ve Gazetecilik” başlığı altında soruları cevaplandıran Korkut, pandemi döneminde en büyük sıkıntıyı sokaklarda çalışan muhabirlerin çektiğini söyledi. Maskelerini sık sık değiştirmeleri, sosyal mesafelerini korumaları konusunda sık sık ikaz ettiklerini belirten Korkut, evden çalışanların ise zamanla bu duruma alıştığını ve bir şekilde bu süreci yönetmeye çalıştıklarını açıkladı.

Gazeteci fark yaratmalı!


“Yazılı basın ölüyor mu?” sorusuna Korkut, “Sosyal medyanın ve dijital alanın gelişmesi ile yazılı basının tiraj kaybettiği bir gerçek ancak bu yazılı basın öldü demek değil. Yazılı basının asla biteceğini düşünmüyorum” cevabını verdi. Rutin haberleri internette anında rahatlıkla görebildiğimizi anlatan Korkut, “Bu yüzden konuyu gazetede farklı bir şekilde sunmak, okutturmak gerekiyor. Ayrıca çocuklara da hem kitap hem gazete okuma alışkanlığını kazandırmaya çalışmalıyız” diyerek okuma kültürünün önemine dikkat çekti.


Katılımcılara örnek haberler gösteren ve haberlerin yapılma süreçleri ile ilgili bilgi veren Korkut, “Bu mesleği yapmak isteyen kişi fark yaratmalı. Gittiği rutin bir basın toplantısında bile ‘Herkesten farklı ne bulabilirim’ diye düşünmeli. Bunun için de tabii çok okumalı ve gördüğünü anlatabilmek için kendini geliştirmeli. Kısa ve anlamlı yazmak gerçekten önemli. Ayrıca, yeni mezun bir gazetecinin hemen bir alanda uzmanlaşması zaten beklenmez. Birçok alanda çalıştıktan, gördükten sonra hangi alanda ilerleyeceği belirginleşir. Tecrübe kazandıktan sonra ancak uzmanlaşabilir” sözleriyle geleceğin gazetecilerine tavsiyelerde de bulundu.

“Temas kadar mesafeyi de bilmeliyiz”


Sosyal medyadaki bilgi kirliliği konusuna da değinen Korkut, “Le Monde’un kurucusu Hubert Beuve-Méry gazetecilik mesleğini ‘Temas ve mesafe mesleği’ diyerek tanımlamıştır. Biz olaylara, kişilere temas ettiğimiz kadar mesafeli olmasını da bilmeliyiz. Her şeyi araştırır, kaynağını bulmaya çalışırız. Doğrulatmadan haberi yayınlamayız. Doğan Grubu’nun yayınladığı Yayın İlkeleri de bu konuda önemlidir ve yol göstericidir” ifadelerini kullandı.