Ana Sayfa Dostlarımız Veteriner Hekim Sezer Eğmen: “Duygusal davranıp evcil hayvanlara ev yemeği verilmemeli!”

Veteriner Hekim Sezer Eğmen: “Duygusal davranıp evcil hayvanlara ev yemeği verilmemeli!”

939
evcil hayvan

Her zaman olduğu gibi son bir yıldır yaşadığımız pandemide de en iyi dostlarımız yine hayvanlar oldu. Evinde kedisi, köpeği olan insanlar diğerlerine göre daha iyi vakit geçirebildi ve bu travmatik günleri daha rahat atlatabildi.

Bugün 4 Nisan Sokak Hayvanları Günü. Sürekli dile getirdiğimiz/getireceğimiz gibi satın almak yerine sahiplenmek, onları evladımız gibi görmek, sahiplendikten sonra da bakımını hakkıyla yapmak çok önemli. Bu dünyanın sadece insanlara ait olmadıklarını öğrenmek, öğretmek zorundayız.

Bu vesileyle Veteriner Hekim Sezer Eğmen ile evcil hayvanlarımızın beslenmesinde nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda sohbet ettik. Duygusal davranıp evcil hayvanlara ev yemekleri verilmesinin hayvanlara zarar verebileceğini belirten Eğmen, “Alerjik ve bulgular, tüylerde dökülmeler, ileri yaşlarda organ yetmezliğine kadar birçok sebebe yol açabiliyor. Uzun yaşam ve az sağlık problemi için yaşına, türüne, kısır olup olmadığına göre kuru mamalarını seçip günlük gramına uygun olarak beslemek gerekiyor” dedi.

Röportaj: Melisa Su Güler

Ordulu olan Veteriner Hekim Sezer Eğmen,
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi mezunu.

Sezer Bey, dostlarımızın sağlığı için doğru mamayı bulmak çok ciddi bir konu. Mama seçimi hangi kriterlere göre yapılmalı?

Her şeyden önemlisi biz millet olarak çok duygusal olduğumuz için kendi tükettiğimiz gıdaları ne yazık ki kendi evcil dostlarımıza da veriyoruz. Bir kere ben hekim olarak asla tasvip etmiyorum. Kliniğime gelen müşterilerimi de bu konuda uyarıyorum çünkü bizim yediğimiz gıdaların besin değerleri ile evcil hayvanlarımızın ihtiyacı olan besin maddeleri çok farklı. Buna bağlı olarak alerjik ve bulgular, tüylerde dökülmeler, ileri yaşlarda organ yetmezliğine kadar birçok sebebe yol açabiliyor. Asıl kullanması gereken mamalar yaşına, türüne, kısır olup olmadığına göre değişebiliyor. Tabii bir de içerikleri de çok önemli. Müşterilerimin mama kalitesini her zaman üst seviyede tutmalarında yardımcı olurum. Çünkü uzun yaşam ve az sağlık problemi için her şeyden önemli düzenli, kalitesi yüksek ve günlük gramında verilmeli.

Kilosuna göre gram hesaplamayı nasıl yapmalıyız? Yavru bir kedi ile yetişkin bir kedinin günlük beslenmesi nasıl olmalı?

Yavru bir kedi, yetişken bir kedi, kısır bir kedi, yaşlı bir kedi ya da herhangi bir sağlık problemi olan bir kedi, açıkçası şunu söylemeliyim; mamalar markalara, türlere, içeriklere göre değişebiliyorlar. Doğrusu her mamanın arkasında günlük olarak yaş aralığı ya da kg baz alarak verilmesi gereken miktarlar her zaman yazar. Bana soracak olursanız yavru bir kedi günde 50 gr, yetişkin bir kedi de 60 gr kadar yemelidir.

Bazı hayvanlar kuru mamaları reddedebiliyor, onlar için ev yapımı mamalar verebilir miyiz?

Daha önce de söylediğim gibi ev yemeklerini asla tavsiye etmiyorum. Faydadan daha çok zarar veririz. Onların asıl tüketmesi gereken kendi kuru mamalardır. Haftada 2 kez yaş mama verilebilir. 

Kilo problemi yaşayan hayvanlarımız için nelere dikkat etmeliyiz? Günde kaç kere beslemeliyiz?

Ne yazık ki mama kaplarını sürekli dolu vaziyette bırakıyoruz. Hayvanların günlük tüketmesi gereken bir miktar var. Eğer o miktarı aşarsak belli bir zaman sonra hızlı bir şekilde kilo aldığını görebilirsiniz. Öğün olarak bu aslında hayvan sahiplerine kalmış bir durum. İster bir öğün verelim ister on öğün verelim, önemli olan toplam günlük verilen gramdır. İstersek o gramı bir öğünde verebiliriz ya da on öğünde parça parça halinde verebiliriz.

Kilo almayan veya sürekli kilo değişimi yaşayan evcil hayvanlarımız için nasıl bir beslenme yöntemi uygulayabiliriz?

Bunu tamamen mama değişikliği ve ekstra vücudun ihtiyacı olan takviyelerle düzenleyebiliriz. Aslında diğer canlılar da bizim gibidir, nasıl her insanın metabolizması farklıysa bu diğer canlılar için de geçerli. Şahsen benim önerim kilo alamayanlar için yavru mamalarıdır. Çünkü besin değerleri normal mamalara göre çok daha zengin içerikli olması kilo almasını kolaylaştırır.

Evcil hayvanımızın aşı sonrası iştahsızlığına nasıl çözüm bulabiliriz?

Aşı sonrası bu tarz problemlerin olması gayet normal bir durum. Aşılar ağır olduğu için bağışıklık sistemini iki gün kadar etkiler ve düşürür. Buna bağlı olarak iştahsızlık yanında halsizlik, durgunluk, keyifsizlik hafif ateş gibi durumlarla da karşılaşabiliriz. İki gün sonra eski haline tekrar dönerler.

Ödül maması kullanmak ne kadar sağlıklı? Ödül mamalarını ne sıklıkla kullanmalıyız?

Adı üstünde ödül maması! Tuvaletini yaptığında, sözümüzü dinlediğinde, oturduğunda, kalktığında kısacası ödülü hak edecek durumlarda ödül maması verilir. Keyif amaçlı verilmemelidir. Fazla miktarlarda verildiğinde sindirim sistemi bozabilir ve ishale neden olur.

Kedi sahiplerinde en sık rastladığımız şikayet kedilerinin tüylerini kusamaması yönünde… Bu konuda malt ve çim kullanımı nasıl olmalı? Kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Genellikle 4 ya da 5 aylıktan sonra kullanmaya başlayabilirler. İlk başlarda 2 günde bir verilebilir. Ama zamanla bu her güne dönmelidir. Çünkü erişkin duruma geldiğinde tüy problemleri ve yuttuğu tüy miktarı da fazla olacaktır. Malt veya çim fark etmez bu daha çok kedinin tercihi olmalıdır. 

Evcil hayvanlarımıza check-up yaptırmalı mıyız? Yılda kaç kere rutin tahlil kontrolü sağlamalıyız?

Belli bir yaştan sonra altı ayda bir mutlaka yaptırılmasını öneririm. Özellikle de orta yaş ve sonrasında birleşik bir takım hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Erken dönemde de yapılmasında sakınca yoktur. Ama dediğim gibi orta yaş ve sonrasında altı ayda bir mutlaka check-up yaptırmalı.