Ana Sayfa Gündem Will Smith’in attığı tokat kurgu mu gerçek mi? Bir garip Oscar gecesi…

Will Smith’in attığı tokat kurgu mu gerçek mi? Bir garip Oscar gecesi…

will smith

Bu yıl 94’üncüsü düzenlenen Oscar Ödülleri, üç yılın ardından ilk kez sunuculu gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Törende ödüllerden çok sahnede yaşanan “tokat” olayı konuşuldu. Ünlü oyuncu Will Smith, karısının saçları hakkında espri yapan komedyen Chris Rock’a tokat attı. Ancak, bu tokadın kurgu mu gerçek mi olduğu tartışma konusu oldu.

94. Oscar Ödülleri dün gece Los Angeles’taki Dolby Theatre’da yapılan törenle sahiplerini buldu. Gecede herkesi şaşkınlığa uğratan anlar yaşandı. Ünlü komedyen Rock, Will Smith’in eşinin saç kıran hastalığı nedeniyle kazıttığı saçlarıyla ilgili espriler yapınca oldukça sinirlenen oyuncu sahneye çıkarak tokat attı. Yayıncı kuruluş olay esnasında programın sesini kapattı. Tokat attıktan sonra yerine dönen Will Smith, sahneye doğru “Karımın adını ağzına alma” diye bağırdı. Rock’un açıklama yapma girişimini engelleyen Smith aynı ifadeleri daha sert bir şekilde söyledi. En iyi Belgesel ödülünü sunmak için sahneye çıkan Chris Rock yaşanan olay sonrası kendisine verilen görevi tamamladı. En büyük tartışma ise olayın mizansen olup olmadığı yönündeydi. Salonda bulunan Vanity Fair yöneticilerinden biri tokatın planlanmadığını açıkladı. 

Tokatın ardından yayıncı kuruluşun sesi kesmesi de bunun beklenmedik bir olay olduğuna işaret ediyor. 

Özür diledi

Smith’in sahnede yaptığı hareket sonrası verilen arada Denzel Washington ve Bradley Cooper yanına giderek onu sakinleştirmeye çalıştı.  Smith’in kazandığı En İyi Erkek Oyuncu ödülünün Akademi tarafından kendisinden geri istenilebileceği konuşulanlar arasında. Gerçekleşen olayın ardından En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almak için sahneye çıkan 53 yaşındaki aktör, “Bu sektörde insanların sana saygısızlık yapmasına alışmalısın. Gülüp geçmeli ve bir problem yokmuş gibi davranmalısın” açıklamasında bulundu.

Konuşmasının sonunda King Richard ekibine teşekkürlerini ileten Smith, Rock ile yaşadığı olaya ithafen “Akademi’den özür dilemek istiyorum. Aday olan tüm oyunculardan özür diliyorum” diye konuştu.

Oyuncu, “Umarım Akademi beni tekrar çağırır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Gecenin yıldızı Dune

Geceye 6 ödülle Dune damga vururken, dört büyük ödülün dördü de Coda, The Power of The Dog, The Eyes of Tammy Faye ve King Richard gibi farklı filmlere gitti.

CODA, bir dijital bir platform yapımı olarak En İyi Film ödülünü almasıyla Oscar tarihine geçti.

İlklerin Oscar’ı

Jessica Chastain’in ilk defa En İyi Kadın Oyuncu, Will Smith’in ise ilk defa En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü aldığı gecede Jane Campion, üçüncü kez En İyi Yönetmen Oscar’ını alan kadın oldu.

CODA’nın başrol oyuncusu Troy Kotsur, rol arkadaşı Marlee Matlin’in 35 yıl önce Oscar alan ilk işitme engelli kadın oyuncu olmasının ardından bu ödülü alan ilk işitme engelli aktör oldu.

Genç şarkıcı Billie Eilish, James Bond filmi ‘No Time To Die’ için yaptığı şarkı için En İyi Şarkı Ödülü’yle İlk Oscar’ını aldı. Bu ödülle Beyonce’yi geride bırakmış oldu.