Ana Sayfa Yazarlar Zeynep Köse: “Korkusuz, kaygısız, önce kendimize hediye verdiğimiz bir yıl olsun”

Zeynep Köse: “Korkusuz, kaygısız, önce kendimize hediye verdiğimiz bir yıl olsun”

yeni yıl

Yeni bir yıla, 2022 yılına girerken umutlarımızı ve dileklerimizi içeren bir yazı yazmaya niyet etmişken, geleceğimizin mimarlarından 19 yaşında bir üniversite öğrencisi yeğenim Zeynep Köse’nin yeni yıldan beklentileri ve niyetlerini içeren bu yazısını okuyunca çok da fazla bir şey yazmaya gerek kalmadı. Benim okurken gözlerim dolu dolu oldu, eminim sizler de keyifle okuyup, geleceğimize yön verecek çocuklarımızın, gençlerimizin farkındalık dolu bakış açıları ile bir kez daha “Ne kadar gurur duysak az” diyeceksiniz.

“Korkusuz ve kaygısız bir yeni yıl bekliyorum.

İnsanların ne istiyorlarsa onu yapmalarını, sanata, edebiyata, bilime kendilerince küçük küçük yön vermelerini.

Hepsinin kendi noel babaları olmalarını istiyorum. Bu yıl kendi çam ağaçlarının altına kendilerini çok mutlu edecek küçük de olsa bir hediye bırakmalarını istiyorum. Ve bundan sonra yıl başını beklemeden, kimseden bir hediye beklemeden kendilerine hediye vermelerini istiyorum.

Bu hediye bir ev, bir araba olabilir; okunacak bir kitap, belki bir resim defteri ve suluboya, yazarken onu bir yazar gibi hissettirecek kalem, defter veya küçük çocukken yemekten keyif aldığı o muhteşem çikolata.

üstün zekalı çocuk

Yeni yıldan artık erkek ya da kadınların birbirlerinin zayıflıklarıyla değil, iki tarafın da birbirlerine destek olarak güçlenmelerini istiyorum.

Bu yeni yılda birini düşürüp diğerini yükseltmek değil, kimseyi düşürmeden düşmüş olanın elinden tutarak birlikte yükselmek istiyorum.

Olana şükredip teşekkür eden ama daha iyisini hep hak ettiğini bilen ve bundan emin olan bireylerin oluşmasını istiyorum.

Yılbaşında yağan o muhteşem bembeyaz karı herkesin fark etmesini istiyorum. Hepsi birbirinden farklı ama birlikte ahenk içinde yağdıklarında dünyanın en muhteşem görüntüsünü oluşturan kar tanelerinin her birinin aslında birer insan, en önemlisi birer ruh olduğunu herkesin anlamasını istiyorum.

Hata yapan, hataya göz yuman, hata yapılan kişilerin kendilerini ve diğerlerini affedip derin ve rahatlatan yeni bir nefes alarak hep böyle devam etmelerini istiyorum.

Doğanın nasıl bir sanat eseri ve bizi nasıl ayakta tuttuğunu herkesin görmesini, yaşamasını ve cidden o huzur ve yüksek enerjiyi hissetmelerini istiyorum. Ve doğada yaşayan her bir varlığın da bizlerin birer parçamız olduğu bilinci ile ne kadar kıymetli olduğunun farkına varılmasını diliyorum.

“Neden?”, “Kimin yüzünden?” soruları yerine artık “NASIL?” sorusuna geçmek istiyorum.

Biri hayallerini anlattığında “saçma, imkansız, olmaz” tepkileri yerine, “yanındayız, mükemmel, ne zaman başlıyoruz?” tepkilerini duymak istiyorum.

Hayata karşı daha umutlu ve daha mutlu olunmasını istiyorum.

Herkesin “Ben yaparım, başarırım, değerliyim, kendimi seviyorum, güvendeyim, rahatım ve her şey yolunda” demesini istiyorum.

Farklılıklara, çıkmaz bir kapı değil de birden farklı güzel yere açılan kapılar olarak bakılmasını istiyorum.

Şimdiden hepimize sevgi, huzur, barış ve her anlamda bolluğun yaşandığı bir yıl olsun.”

Yeniden, bıkmadan usanmadan yeniye ve iyiye doğru sevgi ve ışıkla kalın.

Instagram: @zkose47

                    @cosmos.biz

Facebook: Zehra Köse

                   COSMOS Eğitim ve Danışmanlık

www.cosmosturkiye.com